Slurver med rutiner for farlig avfall

Bygg- og anleggsbransjen må få faste rutiner for avfallshåndtering ute på hver enkelt byggeplass.

(2010) Bygg- og anleggsbransjen slurver med rutiner for farlig avfall. Hver tredje virksomhet i bygg- og anleggsbransjen mangler skriftlige rutiner for håndtering av farlig avfall. Det viser resultatene fra forurensningsmyndighetenes kontroller av 150 virksomheter. - Bygg- og anleggsbransjen må sørge for å ha gode rutiner for håndteringen av farlig avfall. Vi mener det er enkle tiltak som skal til for å bøte på situasjonen. Blant annet er det viktig at de blir bedre til å kildesortere avfall på byggeplassen, sier Ellen Hambro, direktør for Klima- og forurensningsdirektoratet (Klif). Bygg- og anleggsbransjen skal ha oversikt over hvilke kjemikalier som inngår i byggeprosessen og i produktene som benyttes. De skal også ha et bevisst forhold til å bytte ut de mest skadelige kjemikaliene. Virksomhetene skal velge mer miljøvennlige alternative produkter eller metoder hvis det er mulig.

Vi søker arbeidsmiljøkonsulent i Oslo

07 april 2026

Arbeidsmiljøsenteret søker etter en 100% stilling som konsulent/rådgiver til vår opplærings- og konsulentavdeling i Oslo. Du trives med høy grad av faglig nysgjerrighet, har formidlingsglede og liker å jobbe selvstendig.

Digitalt transformert og fortsatt den samme

24 november 2025

Her kommer en kronikk fra Sigve Mathisen, seniorrådgiver og hovedverneombud i Statped. I det kontorbaserte arbeidslivet er de fysiske møtene i ferd med å forsvinne. Det er ikke en god utvikling. Vi trenger å møtes fysisk. Ikke hele tiden, men innimellom skriver Mathisen.

Scroll til toppen
px
px
px
px
px
px
px
Text
rem
rem
rem
Headings
rem
rem
rem
rem
rem
rem
rem
rem
px