Vil ha et anstendig arbeidsliv

- Norge er trolig det første land i verden med en strategi for globale arbeidstakerrettigheter, sier utenriksminister Jonas Gahr Støre

Tekst: Turid Børtnes (2008)

  • Strategien vil også komplettere innsatsen mot sosial dumping her hjemme. ILOs "Decent Work Agenda" ligger til grunn for regjeringens økte innsats. Som første konkrete tiltak i strategien vil Norge i år øke sitt bidrag til ILO, opplyser utenriksminister Jonas Gahr Støre.

Satser på ILO I det videre arbeidet med strategien vil regjeringen ha en tett dialog med arbeidslivets parter. Innholdet i strategien vil derfor utvikles nærmere i samarbeid med partene gjennom den norske ILO-komiteen. Strategien skal virke som en ramme for å gjennomføre konkrete tiltak og for samarbeidet mellom departementene. Det er Arbeids- og inkluderingsdepartementet og Utenriks­dep­arte­mentet som skal ha det overordnede ansvaret for å gjennomføre strategien, i samråd med andre berørte departement

Hvorfor jobben kan redde liv - arbeidsplassen som folkehelsearena

06 august 2026

Når vi snakker om folkehelse, tenker de fleste på legekontoret, treningssenteret eller kommunens frisklivstilbud. Arbeidsplassen blir sjelden nevnt i samme åndedrag, til tross for at voksne tilbringer en betydelig del av sine våkne timer på jobb. Nettopp derfor representerer arbeidslivet en av de viktigste, men samtidig mest undervurderte arenaene for å fremme god folkehelse.

Vi søker arbeidsmiljøkonsulent i Oslo

07 april 2026

Arbeidsmiljøsenteret søker etter en 100% stilling som konsulent/rådgiver til vår opplærings- og konsulentavdeling i Oslo. Du trives med høy grad av faglig nysgjerrighet, har formidlingsglede og liker å jobbe selvstendig.

Scroll til toppen