Vil ha arbeidsmiljø på agendaen

Statssekretær i Arbeidsdepartementet, Jan-Erik Støstad, vil ha mediene på banen i arbeidsmiljøspørsmål.

Tekst: Grethe Ettung (2010)

Statssekretær i Arbeidsdepartementet, Jan-Erik Støstad, vil ha mediene på banen i arbeidsmiljøspørsmål.

  • Hvordan skal vi få satt temaet arbeidsmiljø høyre opp på dagsordenen, spurte Jan-Erik Støstad på Verdens arbeidsmiljødag 28.april. Med et fellesseminar i Oslo markerte norske arbeidsmiljømyndigheter dagen sammen med partene i arbeidslivet.

Må løfte i flokk Støstad mente at medienes forbrukerjournalistikk har fortrengt jobbjournalistikken. Fokuset på vår rolle som forbrukere har gått for langt, nå må arbeidsmiljøspørsmål høyere opp på dagsordenen. - Er vi enige i at det er ønskelig, må vi løfte i flokk og skape anledninger og muligheter til å drøfte arbeidsmiljøspørsmål. Denne konferansen er et godt eksempel, sa statssekretæren og foreslo at den måtte bli en årlig foreteelse Støstad trakk fram Nasjonal overvåking av arbeidsmiljø og helse (NOA), som et eksempel på en virksomhet som får mye oppmerksomhet, og som bidrar til å sette arbeidsmiljø på kartet.

Vil ha debatt Støstad roste også tillitsvalgte og verneombud som daglig bidrar til interesse og engasjement rundt arbeidsmiljøspørsmål. - Å debattere arbeidslivet er en av forutsetningene for å mobilisere til et sterkere engasjement, både fra arbeidsgivere, arbeidstakere, tillitsvalgte og verneombud. Støstad slo fast at vi har en god arbeidsmiljølov og et godt Arbeidstilsyn, men at vi ikke må forledes til å tro at forbedringer kun kan skje via en skjerping av loven. - Vi må ha en bredere mobilisering og oppfølging lokalt på arbeidsplassene.

Unik stortingsmelding En stortingsmelding som omhandler arbeidsmiljø og sikkerhet er under utarbeidelse, og vil bli lagt fram i slutten av 2010. - Den vil bli den første stortingsmeldingen i sitt slag som omhandler arbeidsmiljø. Den skal gi en oppdatert statusrapport om hva som er bra, og hva som kan bli bedre, hvilke utfordringer vi står overfor og veien videre, kommenterte Støstad. Meldingen vil bli sendt ut på høring før sommeren.

Presentasjoner fra Arbeidsmiljøkongressen 2026

29 oktober 2026

Her vil vi fortløpende legge ut presentasjonene fra årets kongress. Trenger dere å styrke arbeidsmiljøet i egen organisasjon? Arbeidsmiljøsenteret dekker hele landet med opplæring, rådgivning, arbeidsmiljøkartlegginger, konflikthåndtering og praktisk HMS-arbeid. Vi tar gjerne en uforpliktende prat med deg om hva vi kan bidra med.

Kan møtekultur avsløre arbeidsmiljøet?

27 oktober 2026

Kan det du opplever i møter si mer om arbeidsmiljøet enn medarbeiderundersøkelser? Seniorkonsulent Nina Berg har jobbet med arbeidsmiljø i 40 år og mener møter er en av arbeidslivets viktigste arenaer.

HMS-revisjon - har dere et HMS-system som faktisk fungerer?

24 september 2026

De fleste virksomheter har et HMS-system, dokumenterte HMS-rutiner og internkontroll på plass. Likevel opplever mange at det systematiske HMS-arbeidet ikke gir ønsket effekt. Hvordan kan du vite om HMS-systemet faktisk fungerer, etterleves og bidrar til et tryggere arbeidsmiljø?

Scroll til toppen