Varehandel uten HMS-rutiner

Arbeidstilsynet har hatt nærmere 2.000 tilsyn i varehandelen med temaet forebygging og oppfølging av sykefravær hittil i år. Nesten tre av fire virksomheter som ble besøkt, har fått ett eller flere pålegg.
Tekst: Turid Børtnes (2008)
Arbeidstilsynet har hatt nærmere 2.000 tilsyn i varehandelen med temaet forebygging og oppfølging av sykefravær hittil i år. Nesten tre av fire virksomheter som ble besøkt, har fått ett eller flere pålegg.
Flesteparten av reaksjonene ble gitt på grunn av manglende sykefraværsrutiner og manglende verneombudsordning, opplyser Arbeidstilsynet. Av 1863 virksomheter som fikk uanmeldt besøk av tilsynet, fikk nesten 1400 virksomheter ett eller flere pålegg. Totalt ble det gitt 3670 reaksjoner. Det er et meget høyt tall. - Dette viser at mange virksomheter fremdeles ikke har etablert de lovpålagte rutinene for sykefraværsoppfølging, sier direktør i Arbeidstilsynet, Ingrid Finboe Svendsen. Hun er ikke i tvil om at bransjen må prioritere det systematiske helse-, miljø- og sikkerhetsarbeidet høyere. I tillegg til at mange bedrifter mangler skriftlige rutiner for oppfølging av sykefravær, avdekket tilsynene at mange arbeidstakere ikke var gjort kjent med rutinene der disse fantes. Mangler verneombud Men det er lyspunkter. Arbeidstilsynet erfarer at de store kjedene jobber mer systematisk med sykefravær. Flere av kjedene har blant annet etablert sentral opplæring på landsbasis. - Vi er veldig fornøyd med at kjedene tar ansvar og bidrar til å spre kunnskap på området, sier Finboe Svendsen. Tilsynene avdekker også at mange av virksomhetene ikke har valgt verneombud og at mange verneombud mangler opplæring. Verneombudene har en svært viktig rolle i det interne HMS-arbeidet, de er medspillere og pådrivere for ledelsen i arbeidet med å skape et godt og trygt arbeidsmiljø. Det er arbeidsgivers ansvar at det blir valgt verneombud og at de får opplæring og anledning til å utføre vervet sitt på best mulig måte.Arbeidstilsynet kommer ikke til å nøye seg med å holde varehandelen i ørene, i høst og utover i 2009 vil de gjennomføre tilsyn i flere andre bransjer, blant annet renholdsbransjen og hotell og restaurant.

Vi søker arbeidsmiljøkonsulent i Oslo

07 april 2026

Arbeidsmiljøsenteret søker etter en 100% stilling som konsulent/rådgiver til vår opplærings- og konsulentavdeling i Oslo. Du trives med høy grad av faglig nysgjerrighet, har formidlingsglede og liker å jobbe selvstendig.

Digitalt transformert og fortsatt den samme

24 november 2025

Her kommer en kronikk fra Sigve Mathisen, seniorrådgiver og hovedverneombud i Statped. I det kontorbaserte arbeidslivet er de fysiske møtene i ferd med å forsvinne. Det er ikke en god utvikling. Vi trenger å møtes fysisk. Ikke hele tiden, men innimellom skriver Mathisen.

Scroll til toppen
px
px
px
px
px
px
px
Text
rem
rem
rem
Headings
rem
rem
rem
rem
rem
rem
rem
rem
px