Hovedverneombudets oppgaver og rolle
Hva gjør egentlig et hovedverneombud? Hvordan blir man valgt, og hvilken myndighet har man? Les mer her.
(2003)
Det pågår for tiden en diskusjon om åpne kontorlandskap har de fordelene som mange påstår. Forsker og psykolog Knut Inge Fostervold ved Universitet i Oslo peker på flere studier som viser at det ikke blir bedre kommunikasjon mellom de ansatte. Mange klager på støy og manglende privatliv, ofte bygger man et skall rundt seg for å minske tilgjengeligheten. Tester viser også at konsentrasjonsevnen blir redusert. Tilhengerne viser til at det er kostnadsbesparende og at det fremmer samhandling og effektivitet. Men slike arbeidsplasser krever andre rom, slik som stillerom og rom for telefonsamtaler og møter. Videre må stoler og pulter samt annet utstyr være lett å tilpasse den enkelte bruker. TB
Hva gjør egentlig et hovedverneombud? Hvordan blir man valgt, og hvilken myndighet har man? Les mer her.
Arbeidsmiljøloven (aml) § 6-1 slår fast at alle virksomheter skal ha verneombud. For virksomheter med færre enn 5 ansatte kan partene skriftlig avtale en annen ordning. Hva er verneombudets ansvarsområde, og hvilke oppgaver og rettigher følger med vervet? Og hva er egentlig forskjellen mellom vernetjenesten og fagforeningen?
Verneombudene er ryggraden i det lokale arbeidsmiljøarbeidet – men får egentlig verneombudene den annerkjennelsen som er nødvendig? Blir de tatt på alvor? Hva må til for å styrke rollen og sikre godt partssamarbeid lokalt? Vi setter vernetjenesten på agendaen under Arendalsuka. Velkommen til paneldebatt i Samfunnsteltet torsdag 14. august kl. 14.30.