Presentasjoner fra Arbeidsmiljøkongressen 2026
Her vil vi fortløpende legge ut presentasjonene fra årets kongress.
(2008)
Rundt halvparten av alle tannleger får øyeskader av arbeidet. Ofte spruter amalgam og tannsten i øynene når de bruker bor. - Det er nå gjort undersøkelser om øyeskader blant tannleger i flere land. Mellom 28 og 61 prosent av tannlegene oppgir at de har fått øyeskade, sier redaktør Inger Lewandowski i bladet Optikeren. Hun sier at mange tannleger ikke beskytter øynene med spesialbriller eller visir, men bare vanlige briller, og det er ikke godt nok. (Newswire)
Her vil vi fortløpende legge ut presentasjonene fra årets kongress.
Kan det du opplever i møter si mer om arbeidsmiljøet enn medarbeiderundersøkelser? Seniorkonsulent Nina Berg har jobbet med arbeidsmiljø i 40 år og mener møter er en av arbeidslivets viktigste arenaer.
De fleste virksomheter har et HMS-system, dokumenterte HMS-rutiner og internkontroll på plass. Likevel opplever mange at det systematiske HMS-arbeidet ikke gir ønsket effekt. Hvordan kan du vite om HMS-systemet faktisk fungerer, etterleves og bidrar til et tryggere arbeidsmiljø?