Søkelys på HMS-opplæringen

HMS-opplæring er i skuddet. Spørsmålet er om alle kursene som tilbys, holder faglige mål.

Tekst: Grethe Ettung (2009)

  • Når det gjelder HMS-opplæring er det mange tilbydere på markedet, men det finnes ingen godkjenningsordning fra myndighetenes side. Det er et problem, konstaterer Petter Wildhagen, leder for opplæringsavdelingen i Arbeidsmiljøsenteret. Arbeidsmiljøsenteret tar problemet på alvor, og avholder et seminar i Oslo den 15. april 2010, hvor kvalitetssikring av arbeidsmiljøopplæring står på agendaen.

  • Ifølge loven skal arbeidsgiver sørge for opplæring innen helse, miljø og sikkerhet. Problemet for arbeidsgiver er at alle kurstilbydere påberoper seg at deres kurs er godkjent, uten at det finnes noen form for kvalitetssikring på området, sier Wildhagen. Målgruppe for seminaret er ledere, HR-personell, verneombud og tillitsvalgte.

Forpliktet til omsorg

26 juni 2025

I omsorgsplikten møtes arbeidslivets psykologi og jus. Seniorkonsulent Øystein Grytøyr mener omsorgsplikten er det viktigste begrepet vi har i arbeidslivet. Men hva det faktisk er, kommer an på hvem du spør. Det er ikke godt nok skriver han i denne kronikken fra HMS-magasinet 02.05.25.

Slik mestrer du stress på hjemmekontoret

19 mai 2025

Som arbeidsgiver har du ansvar for å sikre at dine ansatte har et forsvarlig arbeidsmiljø, også på hjemmekontoret. Dette strekker seg utover de fysiske arbeidsforholdene, og omfatter også psykisk belastning i arbeidshverdagen. Samtidig har hver enkelt arbeidstaker ansvar for å medvirke gjennom å  tilpasse seg så langt det går, gi beskjed når noe ikke fungerer, og sammen med arbeidsgiver eller nærmeste leder komme frem til løsninger som minsker arbeidsrelatert stress.

Scroll til toppen