Slik beskytter du øynene dine:

Det viktigste er å bruke alminnelige vernebriller i hele produksjonsområdet om du jobber i områder hvor det er stor risiko for metall- og steinsprut eller sterke kjemikalier.

(2005)

Det viktigste er å bruke alminnelige vernebriller i hele produksjonsområdet om du jobber i områder hvor det er stor risiko for metall- og steinsprut eller sterke kjemikalier. Bud nummer to er å bruke riktig øyevern ut fra de oppgavene du holder på med. Visir eller noe annet som er tett ved sliping og tettsittende goggles à la ski- eller svømmerbriller ved bruk av sterke kjemikalier. Hvis du bruker vanlige briller, skaff deg vernebriller med styrke eller noen hvor du kan montere de vanlige brillene inni. Bruk for all del ikke de vanlige brillene alene som verneutstyr. På arbeidsplasser med sterke basiske stoffer bør man ha skylleberedskap lett tilgjengelig der risikoen for ulykker er størst. For når uhellet først er ute kan det være du ikke ser noe, da må du kunne famle deg frem etter utstyret. De mest utsatte kan ha Diphoterin i beltet. Det er et såkalt lurium som både nøytraliserer sterke baser og syrer. Arbeidsmiljø nr. 4- 2005

Vi søker arbeidsmiljøkonsulent i Oslo

07 april 2026

Arbeidsmiljøsenteret søker etter en 100% stilling som konsulent/rådgiver til vår opplærings- og konsulentavdeling i Oslo. Du trives med høy grad av faglig nysgjerrighet, har formidlingsglede og liker å jobbe selvstendig.

Digitalt transformert og fortsatt den samme

24 november 2025

Her kommer en kronikk fra Sigve Mathisen, seniorrådgiver og hovedverneombud i Statped. I det kontorbaserte arbeidslivet er de fysiske møtene i ferd med å forsvinne. Det er ikke en god utvikling. Vi trenger å møtes fysisk. Ikke hele tiden, men innimellom skriver Mathisen.

Scroll til toppen
px
px
px
px
px
px
px
Text
rem
rem
rem
Headings
rem
rem
rem
rem
rem
rem
rem
rem
px