Ryggplager fører til uførepensjon

Svenskene har forsket igjen, denne gangen har de funnet ut at plager i nakke, skuldre og korsrygg øker risikoen for både sykefravær og førtidspensjon.

Tekst: Turid Børtnes (2003)

Svenskene har forsket igjen, denne gangen har de funnet ut at plager i nakke, skuldre og korsrygg øker risikoen for både sykefravær og førtidspensjon.
Dette er kanskje ikke så overraskende siden nettopp muskel- og skjelettplager ligger på topp som årsak til uførepensjon og sykefravær. Nå har vi fått årsakssammenhengen slått grundig fast, det viste seg at av en gruppe på 1.000 personer med slike helseproblemer ble 15 prosent med kombinerte plager og 6-7 prosent med enkeltplager førtidspensjonert mot 2 prosent i en kontrollgruppe uten slike plager, skriver det svenske bladet Arbetsliv

Hvorfor jobben kan redde liv - arbeidsplassen som folkehelsearena

06 august 2026

Når vi snakker om folkehelse, tenker de fleste på legekontoret, treningssenteret eller kommunens frisklivstilbud. Arbeidsplassen blir sjelden nevnt i samme åndedrag, til tross for at voksne tilbringer en betydelig del av sine våkne timer på jobb. Nettopp derfor representerer arbeidslivet en av de viktigste, men samtidig mest undervurderte arenaene for å fremme god folkehelse.

Vi søker arbeidsmiljøkonsulent i Oslo

07 april 2026

Arbeidsmiljøsenteret søker etter en 100% stilling som konsulent/rådgiver til vår opplærings- og konsulentavdeling i Oslo. Du trives med høy grad av faglig nysgjerrighet, har formidlingsglede og liker å jobbe selvstendig.

Scroll til toppen