Presentasjoner fra Arbeidsmiljøkongressen 2026
Her vil vi fortløpende legge ut presentasjonene fra årets kongress.
(2009)
Den gamle teknologien for å lage aluminium ved bruk av Søderberg-ovner er i ferd med å bli byttet ut med ny teknologi for å redusere utslipp og forurensning. Men nå har Søderberg-ovnene fått nytt liv. Den nye teknologien gir mindre forurensning, men den medfører en dyrere prosess i fremstilling av råaluminium, tillegg til en meget omfattende og kostbar ombygging, skriver prosessindustrien.no. Aluminiumsprodusenten Alcoa Lista har i samarbeid med Elkem videreutviklet de gamle ovnene og modernisert prosessen, noe som ser ut til å medføre lavere utslipp, både eksternt og internt i fabrikken. Med tiden tror ledelsen ved fabrikken at det skal være mulig også å følge opp økende krav om lavere utslipp. I tillegg til redusert forurensing fører bruk av "nye Søderberg" til en økning av produksjonskapasiteten med 15 prosent, bemanningen er senket med 35 prosent og metallkvaliteten er svært høy og stabil.
Her vil vi fortløpende legge ut presentasjonene fra årets kongress.
Kan det du opplever i møter si mer om arbeidsmiljøet enn medarbeiderundersøkelser? Seniorkonsulent Nina Berg har jobbet med arbeidsmiljø i 40 år og mener møter er en av arbeidslivets viktigste arenaer.
De fleste virksomheter har et HMS-system, dokumenterte HMS-rutiner og internkontroll på plass. Likevel opplever mange at det systematiske HMS-arbeidet ikke gir ønsket effekt. Hvordan kan du vite om HMS-systemet faktisk fungerer, etterleves og bidrar til et tryggere arbeidsmiljø?