Redusert utslipp fra gamle ovner

Den gamle teknologien for å lage aluminium ved bruk av Søderberg-ovner er i ferd med å bli byttet ut med ny teknologi for å redusere utslipp og forurensning.

(2009)

Den gamle teknologien for å lage aluminium ved bruk av Søderberg-ovner er i ferd med å bli byttet ut med ny teknologi for å redusere utslipp og forurensning. Men nå har Søderberg-ovnene fått nytt liv. Den nye teknologien gir mindre forurensning, men den medfører en dyrere prosess i fremstilling av råaluminium, tillegg til en meget omfattende og kostbar ombygging, skriver prosessindustrien.no. Aluminiumsprodusenten Alcoa Lista har i samarbeid med Elkem videreutviklet de gamle ovnene og modernisert prosessen, noe som ser ut til å medføre lavere utslipp, både eksternt og internt i fabrikken. Med tiden tror ledelsen ved fabrikken at det skal være mulig også å følge opp økende krav om lavere utslipp. I tillegg til redusert forurensing fører bruk av "nye Søder­berg" til en økning av produksjonskapasiteten med 15 prosent, bemanningen er senket med 35 prosent og metallkvaliteten er svært høy og stabil.

Vi søker arbeidsmiljøkonsulent i Oslo

07 april 2026

Arbeidsmiljøsenteret søker etter en 100% stilling som konsulent/rådgiver til vår opplærings- og konsulentavdeling i Oslo. Du trives med høy grad av faglig nysgjerrighet, har formidlingsglede og liker å jobbe selvstendig.

Digitalt transformert og fortsatt den samme

24 november 2025

Her kommer en kronikk fra Sigve Mathisen, seniorrådgiver og hovedverneombud i Statped. I det kontorbaserte arbeidslivet er de fysiske møtene i ferd med å forsvinne. Det er ikke en god utvikling. Vi trenger å møtes fysisk. Ikke hele tiden, men innimellom skriver Mathisen.

Scroll til toppen
px
px
px
px
px
px
px
Text
rem
rem
rem
Headings
rem
rem
rem
rem
rem
rem
rem
rem
px