Opplæringstilbud for verneombud

Når et nytt verneombud er valgt, er det viktig med skolering. Det er lett å gå seg vill i jungelen av lover, regler, rollefordeling, plikter og rettigheter.
(2012)
Når et nytt verneombud er valgt, er det viktig med skolering. Det er lett å gå seg vill i jungelen av lover, regler, rollefordeling, plikter og rettigheter.
For å kunne utføre arbeidsoppgavene så godt som mulig bør et nytt verneombud umiddelbart sikre seg grunnopplæring i arbeidsmiljø. Arbeidsmiljølovens 6-5 slår fast: «Arbeidsgiver skal sørge for at verneombud får den opplæring som er nødvendig for å kunne utføre vervet på forsvarlig måte». Her er det ikke rom for unntak. Arbeidsmiljøsenteret har skolert vernetjenesten i private og offentlige virksomheter helt siden 1936, og har høy kompetanse og integritet når det gjelder arbeidsmiljøopplæring. Opplæringen dekker de fleste behov.   Arbeidsmiljøsenteret tilbyr 40 timers grunnkurs, som fortsatt er den mest vanlige formen for verneombudsopplæring.   Arbeidsmiljøsenteret tilbyr tre dagers opplæring, som er godkjent av myndighetene hvis partene på arbeidsplassen er enige om en slik løsning.   Arbeidsmiljøsenteret tilbyr nettbasert opplæring for de som ikke har tid eller anledning til å delta på tradisjonelle kurs.   Arbeidsmiljøsenteret tilbyr 3 dagers kurs på engelsk. Det er stadig flere utenlandske arbeidstakere i Norge, og det er derfor nødvendig å ha et tilbud til dem.

Hvorfor jobben kan redde liv - arbeidsplassen som folkehelsearena

06 august 2026

Når vi snakker om folkehelse, tenker de fleste på legekontoret, treningssenteret eller kommunens frisklivstilbud. Arbeidsplassen blir sjelden nevnt i samme åndedrag, til tross for at voksne tilbringer en betydelig del av sine våkne timer på jobb. Nettopp derfor representerer arbeidslivet en av de viktigste, men samtidig mest undervurderte arenaene for å fremme god folkehelse.

Vi søker arbeidsmiljøkonsulent i Oslo

07 april 2026

Arbeidsmiljøsenteret søker etter en 100% stilling som konsulent/rådgiver til vår opplærings- og konsulentavdeling i Oslo. Du trives med høy grad av faglig nysgjerrighet, har formidlingsglede og liker å jobbe selvstendig.

Scroll til toppen