- Null dødsulykker i landbruket

Landbruks- og matminister Terje Riis-Johansen har nylig undertegnet på en nullvisjon med det formål å unngå dødsulykker i landbruket fra og med 2012.

Tekst: Turid Børtnes (2007)

 

Landbruks- og matminister Terje Riis-Johansen har nylig undertegnet på en nullvisjon med det formål å unngå dødsulykker i landbruket fra og med 2012.  

Dermed har departementet sluttet seg til en tilsvarende visjon laget av representanter fra en lang rekke nordiske landbruksorganisasjoner i fjor sommer. Bakgrunnen for offensiven er den dystre ulykkesstatistikken i denne næringen. I fjor omkom fire personer i landbruket. Dette er en klar nedgang fra 2005, da det var 16 døds­ulykker i næring­­en og i 2004 omkom 11 personer. Dette til tross for at næringen bare står for 3 prosent av sysselsettingen her i landet. I de andre nordiske landene er situasjonen ganske lik den norske. Landbruksministeren mener at en nullvisjon er et klart mål for alle parter. Selv om jord- og skogbruk er en fysisk krevende næring med mange risiko­situasjoner, vil en visjon om null dødsulykker være med på å holde ulykkestallet lavt. For å nå målet, tas det nå et krafttak i næringen. Det blir blant annet laget handlingsplaner der helse, miljø og sikkerhet inngår som et viktig element.

Vi søker arbeidsmiljøkonsulent i Oslo

07 april 2026

Arbeidsmiljøsenteret søker etter en 100% stilling som konsulent/rådgiver til vår opplærings- og konsulentavdeling i Oslo. Du trives med høy grad av faglig nysgjerrighet, har formidlingsglede og liker å jobbe selvstendig.

Digitalt transformert og fortsatt den samme

24 november 2025

Her kommer en kronikk fra Sigve Mathisen, seniorrådgiver og hovedverneombud i Statped. I det kontorbaserte arbeidslivet er de fysiske møtene i ferd med å forsvinne. Det er ikke en god utvikling. Vi trenger å møtes fysisk. Ikke hele tiden, men innimellom skriver Mathisen.

Scroll til toppen
px
px
px
px
px
px
px
Text
rem
rem
rem
Headings
rem
rem
rem
rem
rem
rem
rem
rem
px