Presentasjoner fra Arbeidsmiljøkongressen 2026
Her vil vi fortløpende legge ut presentasjonene fra årets kongress.
Tekst: Grethe Ettung (2008)
Bedriftsledere på ferie og dårlig opplæring medfører et farlig arbeidsmiljø for sommervikarer.
Det er lett å gjøre feil dersom man ikke har fått grundig opplæring, og instruksene er mangelfulle. - Det er en tendens til ansvarsfraskrivelse hos bedriftsledere som spesielt går ut over unge ferievikarer, sier overingeniør i Arbeidstilsynet Midt-Norge, Ingar Haarstad til Adresseavisa. Han mener å kunne se en tilbøyelighet til at sommervikarer får dårlig opplæring og mangelfulle instrukser. De vet heller ikke hvem som har ansvaret på arbeidsplassen til enhver tid. Summen av dette utgjør et farlig arbeidsmiljø. Haarstad hevder også at flere arbeidsgivere unnlater å rapportere inn ulykker. - Vi har sikre tall som viser at det skjer dobbelt så mange ulykker som det blir rapport inn av arbeidsgiverne. At bedriftsledere ikke tar mer ansvar for sine ansattes sikkerhet, er noe av det som opprører ham mest. - Verneutstyr og andre sikkerhetstiltak blir droppet til fordel for et økende krav til effektivitet. Slik sett var det bedre i gamle dager da produksjonen ble lagt helt ned i fellesferien, for så å bli startet opp igjen etter at ferieavviklingen var over. Da var også behovet for vikarer mindre, sier Haarstad.
Her vil vi fortløpende legge ut presentasjonene fra årets kongress.
Kan det du opplever i møter si mer om arbeidsmiljøet enn medarbeiderundersøkelser? Seniorkonsulent Nina Berg har jobbet med arbeidsmiljø i 40 år og mener møter er en av arbeidslivets viktigste arenaer.
De fleste virksomheter har et HMS-system, dokumenterte HMS-rutiner og internkontroll på plass. Likevel opplever mange at det systematiske HMS-arbeidet ikke gir ønsket effekt. Hvordan kan du vite om HMS-systemet faktisk fungerer, etterleves og bidrar til et tryggere arbeidsmiljø?