Leker seg til kunnskap

Flere bedrifter satser nå på dataspill når de skal lære sine ansatte gode HMS-rutiner.

Tekst: Mats Løvstad (2010)

Flere bedrifter satser nå på dataspill når de skal lære sine ansatte gode HMS-rutiner.

I fjor bestemte ORAS-konsernet å prøve ut spillet Er du sikker? på rundt 700 ansatte. Bakgrunnen var at selskapet opererer med nulltolerense når det gjelder arbeidsulykker, og de ville prøve ut nye metoder for å skape bevissthet rundt HMS-arbeid blant sine ansatte. De utviklet derfor en kampanje basert på sjangeren serious gaming, som tar det beste fra læring- og spillteori med det mål for øyet å skape engasjerende læring. Rolf Risnes, som jobber hos spillutvikler Hyper Interaktiv, sier til fagbladet Byggeindustrien at han storfornøyd med resultatene. - Resultatene i ettertid var så gode at vi tror flere som jobber med HMS bør få vite om dette. Over 90 prosent av alle ansatte deltok i spillet, og det ble skapt et stort engasjement internt, forteller han. Risnes og Hyper Interaktiv har siden 2000 jobbet med e-læring inn mot HMS, og har blant annet NCC og St. Olav Hospital i kundeporteføljen. - De siste fem årene har vi jobbet mye med hvordan spill og læring kan brukes til å sette fokus og skape et engasjement rundt HMS, sier han.

Arbeidsdag i 3D Som spiller i Er du sikker? tar man kontrollen over en 3D-animert figur, og styrer denne personen gjennom en arbeidsdag. Her må man håndtere ulike utfordringer underveis, og temaer som arbeidsklær, verneutstyr, kjemikalier, rapportering av uønskede hendelser og sikker jobbanalyse er noen av problemstillingene man møter. Spilleren måles hele tiden etter de tre parameterne sikkerhet, verdier og produktivitet. Disse parameterne oppsummerer igjen det viktigste for hver enkelt ansatt i hverdagen. Karin Wasskog i ORAS er strålende fornøyd med effekten. - Med nærmere 90 prosent gjennomføring av e-læringsspillet har vi virkelig fått satt HMS på kartet. Under kampanjeperioden var det utrolig stort engasjement, og tilbakemeldingene fra brukerne har vært overveldende positive, sier hun.

Her kan du se en teaserfilm for spillet. Gå på kampanje-lenken i høyre kolonne. Der vil du finne Er du sikker?-spillet som nummer tre fra toppen i venstre kolonne.

Presentasjoner fra Arbeidsmiljøkongressen 2026

29 oktober 2026

Her vil vi fortløpende legge ut presentasjonene fra årets kongress. Trenger dere å styrke arbeidsmiljøet i egen organisasjon? Arbeidsmiljøsenteret dekker hele landet med opplæring, rådgivning, arbeidsmiljøkartlegginger, konflikthåndtering og praktisk HMS-arbeid. Vi tar gjerne en uforpliktende prat med deg om hva vi kan bidra med.

Kan møtekultur avsløre arbeidsmiljøet?

27 oktober 2026

Kan det du opplever i møter si mer om arbeidsmiljøet enn medarbeiderundersøkelser? Seniorkonsulent Nina Berg har jobbet med arbeidsmiljø i 40 år og mener møter er en av arbeidslivets viktigste arenaer.

HMS-revisjon - har dere et HMS-system som faktisk fungerer?

24 september 2026

De fleste virksomheter har et HMS-system, dokumenterte HMS-rutiner og internkontroll på plass. Likevel opplever mange at det systematiske HMS-arbeidet ikke gir ønsket effekt. Hvordan kan du vite om HMS-systemet faktisk fungerer, etterleves og bidrar til et tryggere arbeidsmiljø?

Scroll til toppen