Presentasjoner fra Arbeidsmiljøkongressen 2026
Her vil vi fortløpende legge ut presentasjonene fra årets kongress.
(2005)
Øreklokker og ørepropper har begge sine fordeler og ulemper Øreklokke fordel: Er lette å ta av og på og du roter dem ikke vekk så lett. Kan brukes selv om du har infeksjoner eller irritasjoner i øret. Lette å rette på hvis du har hansker på hendene. Finnes kommunikasjonsutstyr til. Varmer ørene hvis det er kaldt, faktisk en av grunnene til at vi bruker klokker mer enn i de fleste andre land. Øreklokke ulempe: Kan bli varme, klamme og suge om ørene, spesielt når det er varmt. Briller kan gjøre dem utette og gi støylekkasje. Klokkene kan også trykke på brillestengene. Ved dårlig tilpasning kan de klemme for mye mot ørene og hodet. De kan også være i veien ved bruk av hjelm og hvis det er trangt der du jobber. Klokkene demper dårligere med tiden, demperingen blir morken og bør byttes ut etter hvert. Ørepropp fordel: Er rimelige å kjøpe. Mer komfortable i varmen. De er lette å ha på og ta med seg og hindrer ikke fri hodebevegelse. Går greit sammen med hår, briller, og annet hodeutstyr. Engangspropper er mer hygienisk, såfremt du ikke er skitten på hendene. Er mulig å få spesialtilpasset dem til deg. Ørepropp ulempe: Er lette å glemme eller miste. Kan ikke brukes ved øreinfeksjoner og kan gi irritasjoner i øregangen. Kan skli ut ved kjevebevegelser. Kan føre til økt produksjon av ørevoks og kan presse voksen lenger inn i øregangen. Blir også lett skitne og stive på grunn av ørevoks. Kan heller ikke rettes på med hansker eller skitne hender. Ved mye fuktighet i luften kan de svelle ut. Finnes dårlig med kommunikasjonsutstyr til. Arbeidsmiljø nr. 6- 2005
Her vil vi fortløpende legge ut presentasjonene fra årets kongress.
Kan det du opplever i møter si mer om arbeidsmiljøet enn medarbeiderundersøkelser? Seniorkonsulent Nina Berg har jobbet med arbeidsmiljø i 40 år og mener møter er en av arbeidslivets viktigste arenaer.
De fleste virksomheter har et HMS-system, dokumenterte HMS-rutiner og internkontroll på plass. Likevel opplever mange at det systematiske HMS-arbeidet ikke gir ønsket effekt. Hvordan kan du vite om HMS-systemet faktisk fungerer, etterleves og bidrar til et tryggere arbeidsmiljø?