Presentasjoner fra Arbeidsmiljøkongressen 2026
Her vil vi fortløpende legge ut presentasjonene fra årets kongress.
Tekst: Turid Børtnes (2009)
Det er Yngre legers forening (Ylf) som slår alarm etter at de har fått mange henvendelser fra gravide leger som ikke har fått fornyet vikariatet sitt, skriver Dagsavisen. Legeforeningen mottar minst 20-25 klagesaker med et slikt grunnlag i året.
- Bryter loven De sakene foreningen ikke klarer å løse, går videre til Likestillingsnemnda. Leder i Ylf, Helga Gjessing, sier til avisen at i alle slike saker som nemnda har behandlet, er konklusjonen at sykehusene har brutt likestillingsloven. Hun tror også at mørketallene er store i slike saker. Noen saker løses lokalt og i andre tilfeller tør ikke legene å protestere fordi de er redde for å bli stemplet som bråkmakere i et lite sykehusmiljø. En kvinnelig lege, som vil være anonym, sier til Dagsavisen at hun har opplevd at absolutt alle leger ved sykehuset fikk fornyet vikariatet sitt bortsett fra de som var gravide, inklusive henne selv.
Økonomien avgjør Årsaken til at sykehusene vil unngå gravide leger er først og fremst økonomisk. I henhold til tariffavtalen mellom sykehusene og legeforeningen er det arbeidsgiver, det vil si sykehusene, som skal betale differansen mellom det den gravide får gjennom folketrygden/ NAV og full lønn under fødselspermisjon. Siden NAV bare betaler opp til 6G, noe som tilsvarer litt over 420.000 kroner i året, kan det bli kostbart å ha leger i fødselspermisjon. Sykehusenes arbeidsgiverforening, Spekter, mener at slik diskriminering er uakseptabel og at det må jobbes med ledelse og holdninger på dette området. Barne- og likestillingsdirektoratet har nå sendt ut et forslag om at det skal være forbudt å spørre om graviditet i forbindelse med jobbintervjuer og ansettelser. Men for en lege som er synlig gravid, er ikke det til særlig hjelp når spørsmålet om fornyelse av et vikariat kommer opp.
Her vil vi fortløpende legge ut presentasjonene fra årets kongress.
Kan det du opplever i møter si mer om arbeidsmiljøet enn medarbeiderundersøkelser? Seniorkonsulent Nina Berg har jobbet med arbeidsmiljø i 40 år og mener møter er en av arbeidslivets viktigste arenaer.
De fleste virksomheter har et HMS-system, dokumenterte HMS-rutiner og internkontroll på plass. Likevel opplever mange at det systematiske HMS-arbeidet ikke gir ønsket effekt. Hvordan kan du vite om HMS-systemet faktisk fungerer, etterleves og bidrar til et tryggere arbeidsmiljø?