Gode ledere sparker ikke

Ledere som sparker ansatte ved det minste tegn til nedtur står for uinspirert og dårlig lederskap, mener den amerikanske forfatteren av managementbøker, Jason Jennings.

(2003)

Ledere som sparker ansatte ved det minste tegn til nedtur står for uinspirert og dårlig lederskap, mener den amerikanske forfatteren av managementbøker, Jason Jennings. Jennings har analysert produktiviteten i 4.000 selskaper over hele verden. Hos de beste lederne fant han en fellesnevner: De gjør svært mye for å slippe oppsigelser. Dette henger også sammen med produktivitet; et fellestrekk ved de mest produktive virksomhetene er motvilje mot nedbemanning. Kutt i bemanningen fører til usikkerhet og frykt og de ansatte mister fokus på oppgaveløsning i jobben. Selskaper som sparker ansatte for å løse problemer på kort sikt, mister kvalifiserte medarbeidere til mer stabile konkurrenter. Det er kostbart å erstatte denne arbeidskraften når tidene snur. Jennings går også hardt ut mot lederes stadig mer frynsete moral, noe som er blitt synlig gjennom flere store globale finansskandaler og som vi heller ikke har unngått her i landet. TB

Verneombudets rolle og oppgaver

07 august 2025

Arbeidsmiljøloven (aml) § 6-1 slår fast at alle virksomheter skal ha verneombud. For virksomheter med færre enn 5 ansatte kan partene skriftlig avtale en annen ordning. Hva er verneombudets ansvarsområde, og hvilke oppgaver og rettigher følger med vervet? Og hva er egentlig forskjellen mellom vernetjenesten og fagforeningen?

Trenger vi egentlig verneombud?

09 juli 2025

Verneombudene er ryggraden i det lokale arbeidsmiljøarbeidet – men får egentlig verneombudene den annerkjennelsen som er nødvendig? Blir de tatt på alvor? Hva må til for å styrke rollen og sikre godt partssamarbeid lokalt? Vi setter vernetjenesten på agendaen under Arendalsuka. Velkommen til paneldebatt i Samfunnsteltet torsdag 14. august kl. 14.30.

Mine forventninger til arbeidslivet

07 juli 2025

Vi har nylig hatt en ungdom på arbeidsutplassering hos oss en uke. Her er hennes tanker om generasjon z, om fremtiden og ikke minst om arbeidslivet.

Scroll til toppen