Flittige bier bedrer miljøet

Bruk av honningbier til å bestøve pepperfrukt­planter i veksthus reduserer mengden med pollen og skaper dermed et bedre arbeidsmiljø for dem som arbeider i veksthusene.

Tekst: Turid Børtnes (2008)

Bruk av honningbier til å bestøve pepperfrukt­planter i veksthus reduserer mengden med pollen og skaper dermed et bedre arbeidsmiljø for dem som arbeider i veksthusene.

Det er det danske forskningssenteret for arbeidsmiljø som omtaler en undersøkelse i et nederlandsk pepperfruktgartneri. Halvparten av de ansatte i gartneriet hadde arbeidsrelaterte luftveisproblemer og mange hadde pollenallergi. Det var svært mye pollen i lufta i gartneriet, noe som ga luftveisplager. Forskerne ønsket å finne ut om bruk av bier til å bestøve pepperfruktblomstene kunne redusere pollenmengdene. Det viste seg å være vellykket. Ved å sette ut en bie pr kvadratmeter ble antall pollen redusert med 70 prosent. To bier pr m2 ga en reduksjon på hele 85 prosent. Forskerne konkluderer med at bruk av bier i gartnerier kan være nyttig for å redusere polleneksponering.

Vi søker arbeidsmiljøkonsulent i Oslo

07 april 2026

Arbeidsmiljøsenteret søker etter en 100% stilling som konsulent/rådgiver til vår opplærings- og konsulentavdeling i Oslo. Du trives med høy grad av faglig nysgjerrighet, har formidlingsglede og liker å jobbe selvstendig.

Digitalt transformert og fortsatt den samme

24 november 2025

Her kommer en kronikk fra Sigve Mathisen, seniorrådgiver og hovedverneombud i Statped. I det kontorbaserte arbeidslivet er de fysiske møtene i ferd med å forsvinne. Det er ikke en god utvikling. Vi trenger å møtes fysisk. Ikke hele tiden, men innimellom skriver Mathisen.

Scroll til toppen
px
px
px
px
px
px
px
Text
rem
rem
rem
Headings
rem
rem
rem
rem
rem
rem
rem
rem
px