Får ikke hjelp i norske fengsler

I en undersøkelse av varetektsfengslede menn under 20 år, hadde 36 av 40 èn eller flere psykiske lidelser, melder www.forskning.no.

Tekst: Grethe Ettung (2010) I en undersøkelse av varetektsfengslede menn under 20 år, hadde 36 av 40 èn eller flere psykiske lidelser, melder www.forskning.no. 31 av de 40 som ble intervjuet, brukte rusmidler. Av disse var 21 karakterisert som misbrukere og ti som avhengige. I en artikkel i Tidsskrift for Den norske legeforening, konkluderer lege Tore Olav Sørland og psykiater Ellen Kjelsberg med at de fengslede ungdommene i liten grad får hjelp, og at det er stor risiko for tilbakefall til ny kriminalitet. Avdelingsdirektør Unni Gunnes i Justisdepartementet tror situasjonen vil bli vesentlig bedre når nye Halden fengsel åpner i løpet av våren, det vil bidra til at færre vil bli sittende i varetekt uten tilbud.

Kan møtekultur avsløre arbeidsmiljøet?

27 oktober 2026

Kan det du opplever i møter si mer om arbeidsmiljøet enn medarbeiderundersøkelser? Seniorkonsulent Nina Berg har jobbet med arbeidsmiljø i 40 år og mener møter er en av arbeidslivets viktigste arenaer.

HMS-revisjon - har dere et HMS-system som faktisk fungerer?

24 september 2026

De fleste virksomheter har et HMS-system, dokumenterte HMS-rutiner og internkontroll på plass. Likevel opplever mange at det systematiske HMS-arbeidet ikke gir ønsket effekt. Hvordan kan du vite om HMS-systemet faktisk fungerer, etterleves og bidrar til et tryggere arbeidsmiljø?

Scroll til toppen