Hovedverneombudets oppgaver og rolle
Hva gjør egentlig et hovedverneombud? Hvordan blir man valgt, og hvilken myndighet har man? Les mer her.
(2006)
Unge, nyutdannede kvinner med mye databakgrunn må svært ofte ta til takke med gammelt og utdatert datautstyr når de begynner i sin første jobb. Det viser en fersk europeisk undersøkelse. Andelen kvinner som tar høyere utdannelse og dermed får mer krevende jobber, øker i de fleste land, men når det gjelder tilgang til moderne datautstyr stiller de fortsatt langt bak i køen, skriver bladet Computerworld Norge. Undersøkelsen, som er gjort på oppdrag av ViewSonic i Europa viser at det er store forskjeller mellom kjønnene når det gjelder alderen på datautstyret de får jobbe med.
Kvinner bakerst I Storbritannia må hele 9,9 prosent av kvinnene arbeide med maskiner som er eldre enn fem år, mens bare 5,2 prosent av mennene har like gammelt utstyr. I Tyskland har flere enn 11 prosent av kvinnene utstyr som er fem år eller eldre, mot 8,8 prosent av mennene. 14,5 prosent av franske kvinner oppgir det samme, tilsvarende prosent for franske menn er 9,3. Det er de yngste og sist ansatte som må ta til takke med det eldste utstyret og blant dem havner kvinnene aller sist. Tre av fire av dem som har datautstyr eldre enn fem år mener selv at de hadde blitt mer produktive om de hadde fått nytt utstyr.
Hva gjør egentlig et hovedverneombud? Hvordan blir man valgt, og hvilken myndighet har man? Les mer her.
Arbeidsmiljøloven (aml) § 6-1 slår fast at alle virksomheter skal ha verneombud. For virksomheter med færre enn 5 ansatte kan partene skriftlig avtale en annen ordning. Hva er verneombudets ansvarsområde, og hvilke oppgaver og rettigher følger med vervet? Og hva er egentlig forskjellen mellom vernetjenesten og fagforeningen?
Verneombudene er ryggraden i det lokale arbeidsmiljøarbeidet – men får egentlig verneombudene den annerkjennelsen som er nødvendig? Blir de tatt på alvor? Hva må til for å styrke rollen og sikre godt partssamarbeid lokalt? Vi setter vernetjenesten på agendaen under Arendalsuka. Velkommen til paneldebatt i Samfunnsteltet torsdag 14. august kl. 14.30.