Fallgruver ved e-læring

E-læring, det vil si undervisning som foregår på nettet, kan bli en flopp både for bedriftene som bruker dette til opplæring av ansatte og de som skal lære noe på denne måten. Blant annet kan manglende pedagogisk kompetanse bli et stort problem.
Tekst: Turid Børtnes (2004)
E-læring, det vil si undervisning som foregår på nettet, kan bli en flopp både for bedriftene som bruker dette til opplæring av ansatte og de som skal lære noe på denne måten. Blant annet kan manglende pedagogisk kompetanse bli et stort problem.
Svært mange som lager e-læringssystemer har ikke kompetanse i pedagogikk. De fleste som utvikler slike systemer har bakgrunn fra data, økonomiske studier eller lignende, skriver Ukeavisen Ledelse. Uten pedagogisk ekspertise blir læringssystemene mindre tilgjengelige for elevene enn de burde. Lite motiverende Dette vil bli forsterket av at nettelevene skal tilegne seg lærdommen en og en og de er uten lærer. Et e-læringsprogram som fortoner seg som en endeløs rekke Powerpoint-presentasjoner vil fort bli søvndyssende og lite motiverende. Andre problemer kan være manglende oppfølging fra ledelsen på den enkelte arbeidsplass. De som følger kurset må få oppmuntring og støtte og det må stilles krav til dem. Dette forutsetter også at det blir satt av tilstrekkelig tid til å følge studiet og netteleven må ha selvdisiplin og motivasjon nok til virkelig å gjøre det. Må tas i bruk Videre er det helt avgjørende at det som læres virkelig blir tatt i bruk, at kunnskapen kommer til anvendelse Andre problemer kan være dårlige datasystemer som kan virke forlokkende nok når de presenteres, men som viser seg å være umulige å tilpasse forskjellige former for læring eller som ikke lar seg utvikle videre når behovene forandrer seg. Markedet er stort og uoversiktlig og det er vanskelig å vite hvilke systemer som vil henge med på den teknologiske utviklingen videre.

Digitalt transformert og fortsatt den samme

24 november 2025

Her kommer en kronikk fra Sigve Mathisen, seniorrådgiver og hovedverneombud i Statped. I det kontorbaserte arbeidslivet er de fysiske møtene i ferd med å forsvinne. Det er ikke en god utvikling. Vi trenger å møtes fysisk. Ikke hele tiden, men innimellom skriver Mathisen.

Verneombudets rolle og oppgaver

07 august 2025

Arbeidsmiljøloven (aml) § 6-1 slår fast at alle virksomheter skal ha verneombud. For virksomheter med færre enn 5 ansatte kan partene skriftlig avtale en annen ordning. Hva er verneombudets ansvarsområde, og hvilke oppgaver og rettigher følger med vervet? Og hva er egentlig forskjellen mellom vernetjenesten og fagforeningen?

Scroll til toppen