Espen Skjønberg på Arbeidsmiljøkongressen

Årets Arbeidsmiljøkongress i Bergen 27.-29. september blir et kulturelt arbeidsmiljøeksperiment, i tillegg til at den faglige kvalitet blir solid ivaretatt, sier direktør Paul Norberg i Arbeidsmiljøsenteret.

(2006)
Årets Arbeidsmiljøkongress i Bergen 27.-29. september blir et kulturelt arbeidsmiljøeksperiment, i tillegg til at den faglige kvalitet blir solid ivaretatt, sier direktør Paul Norberg i Arbeidsmiljøsenteret.
Den kulturelle godbiten i programmet er skuespiller Espen Skjønbergs opptreden på kongressens siste dag. Han skal urfremføre en tekst som både skal se arbeidslivet i litt historisk perspektiv, og samtidig peke framover mot de utfordringer morgendagens kvinner og menn vil møte. En av landets ypperste tekstforfattere, Geir Meum Olsen (se portrett på sidene 13-15) har skrevet teksten til Skjønberg.
De kulturelle innslagene har stor spennvidde. Åshild Reime og Tone Mille Kristiansen, som utgjør duoen Musikkagentene, skal underholde både i plenum og i en av sesjonene. Ved siden av sine musikalske underfundigheter, skal de holde et faglig, musikalsk kåseri i sesjonen "Det gode arbeidsliv". Skuespiller Frode Rasmussen deltar i sesjonen "Lærerrollen i litteraturen", hvor han skal se nærmere på hvordan norske for­­fattere behandler dette temaet. Statistikerne Trond Riise og Stein Atle Lie trår til med musikk og statistikk i sesjonen "Tilgi dem, de vet ikke hva de gjør. Kartlegging i arbeidsliv­­et".
Hver dag åpnes Arbeidsmiljøkongressen i plenum med mu­si­kalske innslag, mye preget av musikken til Edvard Grieg. Og fredag 29. september skal den unike sang- og dansegruppen Fargespill, med barn fra alle verdensdeler, avslutte hele kongressen.

Digitalt transformert og fortsatt den samme

24 november 2025

Her kommer en kronikk fra Sigve Mathisen, seniorrådgiver og hovedverneombud i Statped. I det kontorbaserte arbeidslivet er de fysiske møtene i ferd med å forsvinne. Det er ikke en god utvikling. Vi trenger å møtes fysisk. Ikke hele tiden, men innimellom skriver Mathisen.

Verneombudets rolle og oppgaver

07 august 2025

Arbeidsmiljøloven (aml) § 6-1 slår fast at alle virksomheter skal ha verneombud. For virksomheter med færre enn 5 ansatte kan partene skriftlig avtale en annen ordning. Hva er verneombudets ansvarsområde, og hvilke oppgaver og rettigher følger med vervet? Og hva er egentlig forskjellen mellom vernetjenesten og fagforeningen?

Scroll til toppen