Presentasjoner fra Arbeidsmiljøkongressen 2026
Her vil vi fortløpende legge ut presentasjonene fra årets kongress.
(2006) Jens-Petter Hagen, informasjonsansvarlig i Hotell og Restaurantarbeiderforbundet - Hvordan ser din beste arbeidsdag ut? - Kaffe - jobbstart uten kaffe er utenkelig, og dagens aviser. En god morgensamling med alle kollegene for å høre nytt og hva som skjer i dag. Best blir dagen når vi kan bidra i offentligheten med gode historier om en flott bransje med spennende mennesker og bedrifter som hver dag gir folk gode opplevelser. - Hva gjør deg mest glad på jobben? - Når vi kan formidle gode og positive historier om en spennende næring med mange gode arbeidsplasser. - Hva kan gjøre deg sint? - Når dette ikke er mulig fordi en for stor del av bransjen er befolket med ledere og eiere som ikke ser sitt samfunnsansvar, og som forsøker å vri seg unna grunnleggende rettigheter for arbeidsfolk for å gjøre bunnlinja enda litt bedre for seg selv. - Hva vil du helst ha endret ved jobben din? - Jeg skulle gjerne hatt bedre tid til de viktige sakene, men i en organisasjon med 20 ansatte må man gjøre det meste, og det er noen ganger moro det og.
Her vil vi fortløpende legge ut presentasjonene fra årets kongress.
Kan det du opplever i møter si mer om arbeidsmiljøet enn medarbeiderundersøkelser? Seniorkonsulent Nina Berg har jobbet med arbeidsmiljø i 40 år og mener møter er en av arbeidslivets viktigste arenaer.
De fleste virksomheter har et HMS-system, dokumenterte HMS-rutiner og internkontroll på plass. Likevel opplever mange at det systematiske HMS-arbeidet ikke gir ønsket effekt. Hvordan kan du vite om HMS-systemet faktisk fungerer, etterleves og bidrar til et tryggere arbeidsmiljø?