Presentasjoner fra Arbeidsmiljøkongressen 2026
Her vil vi fortløpende legge ut presentasjonene fra årets kongress.
(2008)
Fiskeri- og havbruksnæringens forskningsfond (FHF) er en finansieringsordning for forskning og utvikling i fiskeri og havbruksnæringen. Inntektsgrunnlaget er en forskningsavgift på tre promille på eksport av fisk og fiskevarer. Fondet forvaltes av et styre med representanter fra næringen. Fondets primære oppgave er å identifisere forskningsoppgaver som næringen har interesse av å få løst. En annen sentral del av virksomheten er å evaluere aktivitetene, både for å lære av erfaringer og for å vurdere kvaliteten på forskningsinnsatsen. Norges forskningsråd og Innovasjon Norge er viktige samarbeidspartnere. FHF rapporterer til Fiskeri- og kystdepartementet gjennom årsmeldinger.
Her vil vi fortløpende legge ut presentasjonene fra årets kongress.
Kan det du opplever i møter si mer om arbeidsmiljøet enn medarbeiderundersøkelser? Seniorkonsulent Nina Berg har jobbet med arbeidsmiljø i 40 år og mener møter er en av arbeidslivets viktigste arenaer.
De fleste virksomheter har et HMS-system, dokumenterte HMS-rutiner og internkontroll på plass. Likevel opplever mange at det systematiske HMS-arbeidet ikke gir ønsket effekt. Hvordan kan du vite om HMS-systemet faktisk fungerer, etterleves og bidrar til et tryggere arbeidsmiljø?