Bilmekanikere med smerter

En ny arbeidsmiljøundersøkelse, utført av forskere ved Universitetet i Bergen, viser at det fortsatt er mye dårlig arbeidsmiljø blant bilmekanikere.

(2007)

En ny arbeidsmiljøundersøkelse, utført av forskere ved Universitetet i Bergen, viser at det fortsatt er mye dårlig arbeidsmiljø blant bilmekanikere.
Det er først og fremst belastningsskader som plager denne yrkesgruppen. Åtte av ti norske bilmekanikere klager over smerter i muskler og ledd. Særlig klages det over vondt i nakke, skuldre og korsrygg. Undersøkelsen avdekker også at hvert tredje bilverksted bryter arbeidsmiljøloven fordi de ikke legger til rette for gode arbeidsstillinger for bilmekanikere, melder NRK. Belastningskader kan være årsak til at så mange mekanikere slutter i yrket.

Vi søker arbeidsmiljøkonsulent i Oslo

07 april 2026

Arbeidsmiljøsenteret søker etter en 100% stilling som konsulent/rådgiver til vår opplærings- og konsulentavdeling i Oslo. Du trives med høy grad av faglig nysgjerrighet, har formidlingsglede og liker å jobbe selvstendig.

Digitalt transformert og fortsatt den samme

24 november 2025

Her kommer en kronikk fra Sigve Mathisen, seniorrådgiver og hovedverneombud i Statped. I det kontorbaserte arbeidslivet er de fysiske møtene i ferd med å forsvinne. Det er ikke en god utvikling. Vi trenger å møtes fysisk. Ikke hele tiden, men innimellom skriver Mathisen.

Scroll til toppen
px
px
px
px
px
px
px
Text
rem
rem
rem
Headings
rem
rem
rem
rem
rem
rem
rem
rem
px