Bedre HMS med langsiktige kontrakter

Mer langsiktige kontrakter i petroleumsnæringen gir mer forutsigbare arbeidsforhold og et bedre grunnlag for en felles HMS-kultur.
Tekst: Turid Børtnes (2008)
Mer langsiktige kontrakter i petroleumsnæringen gir mer forutsigbare arbeidsforhold og et bedre grunnlag for en felles HMS-kultur.
Det fremgår av en rapport, "HMS i kontrakter" laget av Proactima for Petroleumstilsynet (Ptil) om kontraktsbetingelser mellom rettighetshaverne, som oftest oljeselskapene, og entreprenørene. Rapporten peker likevel på mange gjenstående utfordringer på dette området, skriver Gunnar Dybvig, samfunnsøkonom i Ptil, i et notat på Petroleumstilsynets nettsider. Lite forbygging Han har merket seg at kontraktsvilkår som omtaler HMS-forhold, ikke er med i den mest forpliktende delen av kontrakten. Det kan medføre at HMS-vilkår får mindre oppmerksomhet til fordel for krav til effektivitet og kostnader. Videre er selskapene lite bevisste på hvordan rene HMS-insentiver kan påvirke HMS-nivået, og de har liten praksis med å knytte motiveringsfaktorer til forebyggende virksomhet på området. Praksis viser store variasjoner i kontraktsvilkårene, noe som kan skape usikkerhet med hensyn til hva som skal få størst vekt. Det er også lite åpne diskusjoner om hvordan kontraktsvilkår påvirker risikodeling mellom operatør og kontraktør. Langsiktig Men det er bred enighet hos alle parter om at det bør etableres langsiktige kontraktsforhold. Det er noe som fører til mer åpenhet, det bidrar til kontinuerlig forbedring og skaper innovasjon og teknologiutvikling. Økonomiske stimuli, knyttet til såkalte "gode HMS-resultater", er i stor grad byttet ut med langsiktige relasjoner hvor HMS-prestasjoner inkluderes. Men likevel står det igjen en utfordring på dette området, hvordan utvikle gode metoder som hjelper entreprenøren å tenke HMS på en forebyggende måte. Markedsforholdenes betydning blir også belyst, entreprenørene må jobbe seriøst og langsiktig både i gode og dårlige tider, men det trenger ikke innebære at HMS-arbeidet får større oppmerksomhet i perioder med høy oljepris og god inntjening. Et høyt aktivitetsnivå skaper heller mangel på kapasitet, kompetanse og tid. Ikke konkurranseutsatt Et av samarbeidsorganene i bransjen, Samarbeid for Sikkerhet (SfS), har allerede utviklet to anbefalinger som dreier seg om HMS-arbeid og kontrakter. Disse anbefalingene skal sikre at HMS-arbeidet og verneombudstjenesten ikke blir konkurranseutsatt. Videre skal de sikre at HMS-arbeidet utføres innenfor rammen av lover og forskrifter. I anbefalingen heter det også at næringen i fellesskap må sette i verk tiltak som forbedrer de generelle arbeidsvilkårene for verneombudstjenesten i et kontraktsforhold. Petroleumstilsynet vil opprettholde søkelyset på HMS i kontrakter, blant annet ved direkte tilsyn og ved oppfølging av anbefalingene til SfS. Ptil forventer at næringen forbedrer måten de ivaretar dette på og utvikler insentiver som tjener sikkerheten.

Presentasjoner fra Arbeidsmiljøkongressen 2026

29 oktober 2026

Her vil vi fortløpende legge ut presentasjonene fra årets kongress. Trenger dere å styrke arbeidsmiljøet i egen organisasjon? Arbeidsmiljøsenteret dekker hele landet med opplæring, rådgivning, arbeidsmiljøkartlegginger, konflikthåndtering og praktisk HMS-arbeid. Vi tar gjerne en uforpliktende prat med deg om hva vi kan bidra med.

Kan møtekultur avsløre arbeidsmiljøet?

27 oktober 2026

Kan det du opplever i møter si mer om arbeidsmiljøet enn medarbeiderundersøkelser? Seniorkonsulent Nina Berg har jobbet med arbeidsmiljø i 40 år og mener møter er en av arbeidslivets viktigste arenaer.

HMS-revisjon - har dere et HMS-system som faktisk fungerer?

24 september 2026

De fleste virksomheter har et HMS-system, dokumenterte HMS-rutiner og internkontroll på plass. Likevel opplever mange at det systematiske HMS-arbeidet ikke gir ønsket effekt. Hvordan kan du vite om HMS-systemet faktisk fungerer, etterleves og bidrar til et tryggere arbeidsmiljø?

Scroll til toppen