Astmafare i papirindustrien

Ansatte i papirmasseindustrien er mer utsatt for å utvikle astma enn gjennomsnittsbefolkningen, viser en studie ved Yrkesmedicinska kliniken (YMK) i Gøteborg.

Tekst: Turid Børtnes (2003)

Ansatte i papirmasseindustrien er mer utsatt for å utvikle astma enn gjennomsnittsbefolkningen, viser en studie ved Yrkesmedicinska kliniken (YMK) i Gøteborg. Gasser slik som klordioksid og svoveldioksid kan virke sterkt irriterende på luftveiene og øke risikoen for å få astma. Tidligere har man vist at enkeltstående tilfeller av svært høye eksponeringer for slike gasser kan utløse sykdommen, men nå er det også påvist en sammenheng mellom astma og flere middels eksponeringer. Skadepotensialet er stort, omtrent halvparten av alle papirmassearbeidere i Sverige og også i Canada og USA oppgir at de en eller annen gang har vært utsatt for eksponering for irriterende gasser. Av hundre undersøkte arbeidere ble det konstatert astma hos ni etter slik eksponering.   

Hvorfor jobben kan redde liv - arbeidsplassen som folkehelsearena

06 august 2026

Når vi snakker om folkehelse, tenker de fleste på legekontoret, treningssenteret eller kommunens frisklivstilbud. Arbeidsplassen blir sjelden nevnt i samme åndedrag, til tross for at voksne tilbringer en betydelig del av sine våkne timer på jobb. Nettopp derfor representerer arbeidslivet en av de viktigste, men samtidig mest undervurderte arenaene for å fremme god folkehelse.

Vi søker arbeidsmiljøkonsulent i Oslo

07 april 2026

Arbeidsmiljøsenteret søker etter en 100% stilling som konsulent/rådgiver til vår opplærings- og konsulentavdeling i Oslo. Du trives med høy grad av faglig nysgjerrighet, har formidlingsglede og liker å jobbe selvstendig.

Scroll til toppen