Vil ikke ha eldre?

Truende mangel på arbeidskraft og myndigheters og arbeidsgiveres iherdige innsats for å få de eldre til å stå i jobbene sine så lenge som mulig ser ikke ut til å ha gjort noe inntrykk på svenske virksomheter.

Tekst: Turid Børtnes (2002)

Truende mangel på arbeidskraft og myndigheters og arbeidsgiveres iherdige innsats for å få de eldre til å stå i jobbene sine så lenge som mulig ser ikke ut til å ha gjort noe inntrykk på svenske virksomheter. Forsikringsselskapet Alecta har undersøkt bedrifters innstilling til de eldre, det vil si kolleger på litt under 50 år og oppover, som et ledd i regjeringens eldresatsing, Senior 2005. Det viser seg at de eldres flukt fra arbeidslivet sees på som helt naturlig, ikke som et problem. Dette til tross for mangelen på kompetent arbeidskraft og at de eldre skårer høyt på erfaring, kompetanse, engasjement, lojalitet og motivasjon. De eldre får heller ikke den samme kompetansehevingen som de øvrige ansatte.     

Digitalt transformert og fortsatt den samme

24 november 2025

Her kommer en kronikk fra Sigve Mathisen, seniorrådgiver og hovedverneombud i Statped. I det kontorbaserte arbeidslivet er de fysiske møtene i ferd med å forsvinne. Det er ikke en god utvikling. Vi trenger å møtes fysisk. Ikke hele tiden, men innimellom skriver Mathisen.

Verneombudets rolle og oppgaver

07 august 2025

Arbeidsmiljøloven (aml) § 6-1 slår fast at alle virksomheter skal ha verneombud. For virksomheter med færre enn 5 ansatte kan partene skriftlig avtale en annen ordning. Hva er verneombudets ansvarsområde, og hvilke oppgaver og rettigher følger med vervet? Og hva er egentlig forskjellen mellom vernetjenesten og fagforeningen?

Scroll til toppen