Vil ha et anstendig arbeidsliv

- Norge er trolig det første land i verden med en strategi for globale arbeidstakerrettigheter, sier utenriksminister Jonas Gahr Støre

Tekst: Turid Børtnes (2008)

  • Strategien vil også komplettere innsatsen mot sosial dumping her hjemme. ILOs "Decent Work Agenda" ligger til grunn for regjeringens økte innsats. Som første konkrete tiltak i strategien vil Norge i år øke sitt bidrag til ILO, opplyser utenriksminister Jonas Gahr Støre.

Satser på ILO I det videre arbeidet med strategien vil regjeringen ha en tett dialog med arbeidslivets parter. Innholdet i strategien vil derfor utvikles nærmere i samarbeid med partene gjennom den norske ILO-komiteen. Strategien skal virke som en ramme for å gjennomføre konkrete tiltak og for samarbeidet mellom departementene. Det er Arbeids- og inkluderingsdepartementet og Utenriks­dep­arte­mentet som skal ha det overordnede ansvaret for å gjennomføre strategien, i samråd med andre berørte departement

Digitalt transformert og fortsatt den samme

24 november 2025

Her kommer en kronikk fra Sigve Mathisen, seniorrådgiver og hovedverneombud i Statped. I det kontorbaserte arbeidslivet er de fysiske møtene i ferd med å forsvinne. Det er ikke en god utvikling. Vi trenger å møtes fysisk. Ikke hele tiden, men innimellom skriver Mathisen.

Verneombudets rolle og oppgaver

07 august 2025

Arbeidsmiljøloven (aml) § 6-1 slår fast at alle virksomheter skal ha verneombud. For virksomheter med færre enn 5 ansatte kan partene skriftlig avtale en annen ordning. Hva er verneombudets ansvarsområde, og hvilke oppgaver og rettigher følger med vervet? Og hva er egentlig forskjellen mellom vernetjenesten og fagforeningen?

Scroll til toppen