Vektlegger pedagogikk mer enn innhold

- Jeg har stor tro på en kvalitetssikring av kursledere, fastslår rådgiver i HSH, Anne-Grete Skofterød.

Tekst: Grethe Ettung (2010) - Jeg har stor tro på en kvalitetssikring av kursledere, fastslår rådgiver i HSH, Anne-Grete Skofterød. 

  • En trygg og kreativ kursleder tar utgangspunkt i deltakernes behov og erfaringer, poengterte Anne-Grete Skofterød på Arbeidsmiljøsenterets dagskonferanse om arbeidsmiljøopplæring. Skofterød er rådgiver i arbeidsgiver- og næringsorganisasjonen HSH, og har mange års erfaring med opplæring av kursledere.

Må se deltakernes behov Det hjelper ikke å kunne lover og regler på rams, dersom du ikke evner å formidle det på en god måte til kursdeltakerne. Skofterød har ikke noe til overs for kurstilbydere som kun har som mål å komme seg gjennom pensum raskest mulig. - Et kurs består av ulike kursdeltakere med ulike behov, noe som gir kurslederne store utfordringer. Her er det prosess, metode og verktøy kommer inn i bildet. - En god kursleder tar tak i den kompetansen og erfaringen som finnes i deltakergruppa, ser deltakerne der de er, og tar utgangspunkt i deltakernes behov.

Må slippe egen trygghet En god kursleder holder seg faglig oppdatert, og knytter lærestoffet til deltakernes rolle og yrkeshverdag. Han/hun fanger opp deltakernes reelle problemstillinger, stiller gode spørsmål, byr på seg selv og kommer med overraskende innspill. Å skape en god atmosfære i gruppa, vil åpne opp for engasjement og nysgjerrighet. Med utgangspunkt i voksenpedagogiske prinsipper for hva som gir læring hos voksne, vektla Skofterød erfaringslæring, deltakermedvirkning, prosessorientering og handlingsorienterte deltakere. - For kursdeltakerne er det å dele erfaringer og det å gjøre bruk av egne erfaringer, nyttig i en læringsprosess. Derfor er det så viktig at kurslederne slipper egen trygghet, unnlater å følge kursoppsettet slavisk, og evner å være i en prosess sammen med kursdeltakerne.

Anne-Grete Skofterød avsluttet sitt innlegg med å sitere Om hjelpekunsten av Søren Kierkegaard, les diktet her

Digitalt transformert og fortsatt den samme

24 november 2025

Her kommer en kronikk fra Sigve Mathisen, seniorrådgiver og hovedverneombud i Statped. I det kontorbaserte arbeidslivet er de fysiske møtene i ferd med å forsvinne. Det er ikke en god utvikling. Vi trenger å møtes fysisk. Ikke hele tiden, men innimellom skriver Mathisen.

Verneombudets rolle og oppgaver

07 august 2025

Arbeidsmiljøloven (aml) § 6-1 slår fast at alle virksomheter skal ha verneombud. For virksomheter med færre enn 5 ansatte kan partene skriftlig avtale en annen ordning. Hva er verneombudets ansvarsområde, og hvilke oppgaver og rettigher følger med vervet? Og hva er egentlig forskjellen mellom vernetjenesten og fagforeningen?

Scroll til toppen