- Thailand var topp

På øytur i Thailand med megastjernen Ben Furman fant tre av Arbeidsmiljøsenterets seniorkonsulenter løsningen på utvikling av gode arbeidsmiljø.
Tekst: Vemund Jensen (2006)
På øytur i Thailand med megastjernen Ben Furman fant tre av Arbeidsmiljøsenterets seniorkonsulenter løsningen på utvikling av gode arbeidsmiljø.
Anne-Grete Skofterød, Nina Berg og Inger Høibakk fra Opplærings- og utviklingsavdelingen på Arbeidsmiljøsenteret var i begynnelsen av januar på øya Koh Lanta i Thailand for faglig påfyll. Kurs i løsningsfokusert utviklingsbistand med psykiateren Ben Furman sto på programmet. Finnen, som er megastjerne i hjemlandet med eget talk show på TV, har tidligere vært bidragsyter på kongressen til Arbeidsmiljøsenteret. - Det var et fantastisk kurs med en god blanding av øvelser, refleksjon og humor, forteller seniorkonsulent Anne-Grete Skofterød. Hun sier hun etter kurset er blitt styrket i troen på løsningsfokusert tilnærming, en arbeidsform hun har jobbet med i mange år og som legger vekt på å jobbe med mål og løsninger, istedenfor problemer og skyld. De tre kursdeltakerne har også lært seg flere nye arbeidsteknikker. - Det er arbeidsformer som går ut på å verdsette og anerkjenne andre menneskers bidrag, finne løsninger på en humoristisk og fin måte, slik at vi kommer oss ut av situasjoner uten at folk mister ansikt. Den nye lærdommen kommer også brukerne av Arbeidsmiljøsenteret til gode. - Jeg tror vi blir bedre til å få frem det positive, det som fungerer i samtaler med brukere som har problemer, er i en fastlåst situasjon eller ønsker å utvikle arbeidsmiljøet sitt, sier Skofterød. Mange nye svenske bekjentskaper innen samme bransje, et nettverk til bruk for fremtiden, er en annen bonus ved thailandsturen. Arbeidsmiljø nr. 1- 2006

Digitalt transformert og fortsatt den samme

24 november 2025

Her kommer en kronikk fra Sigve Mathisen, seniorrådgiver og hovedverneombud i Statped. I det kontorbaserte arbeidslivet er de fysiske møtene i ferd med å forsvinne. Det er ikke en god utvikling. Vi trenger å møtes fysisk. Ikke hele tiden, men innimellom skriver Mathisen.

Verneombudets rolle og oppgaver

07 august 2025

Arbeidsmiljøloven (aml) § 6-1 slår fast at alle virksomheter skal ha verneombud. For virksomheter med færre enn 5 ansatte kan partene skriftlig avtale en annen ordning. Hva er verneombudets ansvarsområde, og hvilke oppgaver og rettigher følger med vervet? Og hva er egentlig forskjellen mellom vernetjenesten og fagforeningen?

Scroll til toppen