"Taksameteret" stoppet på 800.000 for Helse Bergen

Endelig er Helse Bergen kommet i mål med en plan for å bedre arbeidsforholdene for de ansatte ved Sandviken sykehus. Arbeidstilsynet har derfor stoppet dagbøtene på 10.000 kroner dagen.
Tekst:  Turid Børtnes (2007)
Endelig er Helse Bergen kommet i mål med en plan for å bedre arbeidsforholdene for de ansatte ved Sandviken sykehus. Arbeidstilsynet har derfor stoppet dagbøtene på 10.000 kroner dagen.
Nesten 800.000 kroner er gått inn i statskassa etter at Arbeidstilsynet 2. januar i år påla helseregionen å sørge for bedre arbeidsmiljøforhold ved sikkerhetsavdelingen på sykehuset. Da hadde sykehuset allerede fått mange utsettelser og nye frister siden de første gang fikk pålegg om å ordne opp i for­holdene. Hensynet til de ansatte Det var Arbeidstilsynets sykehuskampanje God Vakt som avslørte at forholdene ikke var som de skulle. Arbeidstilsynet (AT) påla Helse Bergen å foreta en kartlegging og risikovurder­ing av tidspress, manglende kompetanse, vold, trusler og konflikter ved sikkerhetsavdelingen samt lage en handlingsplan for å bedre forholdene. En tidligere handlingsplan ble ikke godkjent av AT og helse­regionen fikk beskjed om å lage en bedre plan, blant annet med bakgrunn i en grundig kartlegg­ing av situasjonen for de ansatte. Tilsynsleder Kåre Askvik ved Arbeidstilsynet Vestlandet begrunner den strenge reaksjonen med hensynet til arbeidstakernes situasjon. I slutten av april godkjente AT planen som ble sendt inn en måned tid­ligere. Det ble funnet kritikkverdige forhold ved samtlige av landets sykehus og helseforetak som en følge av kampanjen God Vakt, men Helse Bergen var det eneste helseforetaket i hele landet som ble ilagt dagbøter.

Digitalt transformert og fortsatt den samme

24 november 2025

Her kommer en kronikk fra Sigve Mathisen, seniorrådgiver og hovedverneombud i Statped. I det kontorbaserte arbeidslivet er de fysiske møtene i ferd med å forsvinne. Det er ikke en god utvikling. Vi trenger å møtes fysisk. Ikke hele tiden, men innimellom skriver Mathisen.

Verneombudets rolle og oppgaver

07 august 2025

Arbeidsmiljøloven (aml) § 6-1 slår fast at alle virksomheter skal ha verneombud. For virksomheter med færre enn 5 ansatte kan partene skriftlig avtale en annen ordning. Hva er verneombudets ansvarsområde, og hvilke oppgaver og rettigher følger med vervet? Og hva er egentlig forskjellen mellom vernetjenesten og fagforeningen?

Scroll til toppen