Sykehus er lite effektive

Sykehusene i Norge har både den høyest ressursbruken og de høyeste lønningene, men får mindre igjen for det enn sykehus i Finland, Sverige og Danmark, skriver Aften­posten.

Tekst: Grethe Ettung (2009)

Sykehusene i Norge har både den høyest ressursbruken og de høyeste lønningene, men får mindre igjen for det enn sykehus i Finland, Sverige og Danmark, skriver Aften­posten. Norge produserer langt mindre helsetjenester per krone enn sine nordiske kolleger, det viser en ny rapport SINTEF helsetjenesteforskning og Frischsenteret har utarbeidet. Spesielt sammenlignet med Finland kommer Norge dårlig ut. Mens Norge bruker 12.246 kroner for hver innbygger på spesialhelsetjenesten, bruker finnene bare 8.298. Mye av ressursbruken forklares med Norges høye lønnsnivå. Prosjektleder Sverre A.C. Kittelsen ved Frischsenteret tror også at norske sykehus har så stort forbruk av døgnopphold, kontra det billigere alternativet dagopphold, fordi sykehusene i stor grad får betalt for hvor stor aktivitet de har.

Digitalt transformert og fortsatt den samme

24 november 2025

Her kommer en kronikk fra Sigve Mathisen, seniorrådgiver og hovedverneombud i Statped. I det kontorbaserte arbeidslivet er de fysiske møtene i ferd med å forsvinne. Det er ikke en god utvikling. Vi trenger å møtes fysisk. Ikke hele tiden, men innimellom skriver Mathisen.

Verneombudets rolle og oppgaver

07 august 2025

Arbeidsmiljøloven (aml) § 6-1 slår fast at alle virksomheter skal ha verneombud. For virksomheter med færre enn 5 ansatte kan partene skriftlig avtale en annen ordning. Hva er verneombudets ansvarsområde, og hvilke oppgaver og rettigher følger med vervet? Og hva er egentlig forskjellen mellom vernetjenesten og fagforeningen?

Scroll til toppen