Sykefravær - en bremsekloss

Sju av ti danske ledere har ikke mye sans for syke medarbeidere, de ser på sykefravær som en bremsekloss for virksomheten.

Tekst: Turid Børtnes (2009)

Sju av ti danske ledere har ikke mye sans for syke medarbeidere, de ser på sykefravær som en bremsekloss for virksomheten.
Dette viser en undersøkelse blant 400 danske ledere med personalansvar, skriver Leder­nett. 70 prosent av de spurte mente at sykefravær var en viktig faktor for bedriften når det gjaldt å skape gode resultater. - En slik innstilling er problematisk. Ledere som ikke kan håndtere sykefravær i bedriften, bør ikke ha dette ansvaret, mener leder i det danske Natio­nale Netværk af Virksom­hets­ledere, Dan Boyter. Ledere bør være de første til å påta seg et ansvar for arbeidsplassens sykefravær. Boyter sier at ledere må stilles til ansvar for sin manglende innsats mot sykefravær. De må også måles etter evnen til å holde fast ved langtidssykmeldte og til å holde gode sykefraværssamtaler. Utilstrekkelig opplæring kan være en viktig årsak til at så mange ledere ikke takler sykefraværsproblematikken.

Digitalt transformert og fortsatt den samme

24 november 2025

Her kommer en kronikk fra Sigve Mathisen, seniorrådgiver og hovedverneombud i Statped. I det kontorbaserte arbeidslivet er de fysiske møtene i ferd med å forsvinne. Det er ikke en god utvikling. Vi trenger å møtes fysisk. Ikke hele tiden, men innimellom skriver Mathisen.

Verneombudets rolle og oppgaver

07 august 2025

Arbeidsmiljøloven (aml) § 6-1 slår fast at alle virksomheter skal ha verneombud. For virksomheter med færre enn 5 ansatte kan partene skriftlig avtale en annen ordning. Hva er verneombudets ansvarsområde, og hvilke oppgaver og rettigher følger med vervet? Og hva er egentlig forskjellen mellom vernetjenesten og fagforeningen?

Scroll til toppen