Store krav til ansatte

Etableringen av en ny velferdsetat stiller store krav til de ansatte. De statlige etatene, trygdeetat og Aetat, blir slått sammen og skal samlokaliseres med den kommunale sosialtjenesten.

(2005)

Etableringen av en ny velferdsetat stiller store krav til de ansatte. De statlige etatene, trygdeetat og Aetat, blir slått sammen og skal samlokaliseres med den kommunale sosialtjenesten. Den store utfordringen blir å få disse til å fungere som en enhet. Dette forutsetter ny og endret kompetanse. I tillegg må lov- og avtaleverk tilpasses. Dagens lovverk tillater blant annet ikke at en og samme person skal få datateknisk tilgang til alle opplysninger og informasjon fra Aetat, trygdeetat og sosialtjeneste. Det vil også bli store datatekniske utfordringer. Reformen, som tidligere ble kalt SATS, har nå fått navnet NAV - Ny arbeids- og velferdsforvaltning. Arbeidsmiljø nr. 4-2005

Verneombudets rolle og oppgaver

07 august 2025

Arbeidsmiljøloven (aml) § 6-1 slår fast at alle virksomheter skal ha verneombud. For virksomheter med færre enn 5 ansatte kan partene skriftlig avtale en annen ordning. Hva er verneombudets ansvarsområde, og hvilke oppgaver og rettigher følger med vervet? Og hva er egentlig forskjellen mellom vernetjenesten og fagforeningen?

Trenger vi egentlig verneombud?

09 juli 2025

Verneombudene er ryggraden i det lokale arbeidsmiljøarbeidet – men får egentlig verneombudene den annerkjennelsen som er nødvendig? Blir de tatt på alvor? Hva må til for å styrke rollen og sikre godt partssamarbeid lokalt? Vi setter vernetjenesten på agendaen under Arendalsuka. Velkommen til paneldebatt i Samfunnsteltet torsdag 14. august kl. 14.30.

Scroll til toppen