Starter med muskelplager

Det kan se ut som om en del arbeidstakere starter i arbeidslivet med muskel- og skjelettplager de har fått i barne- eller ungdomsalder.

Tekst: Turid Børtnes (2010)

 

Det kan se ut som om en del arbeidstakere starter i arbeidslivet med muskel- og skjelettplager de har fått i barne- eller ungdomsalder.

Statens arbeidsmiljøinstitutt (STAMI) har satt søkelyset på unge arbeidstakere og muskel- og skjelettplager i et større prosjekt som startet i 2002. Funnene så langt kan tyde på at mange unge arbeidstakere faktisk tar med seg plager inn i arbeidslivet.

Mye høyere risiko

Elever ved 13 forskjellige videregående skoler med yrkesfag i Oslo og omegn er fulgt gjennom flere år, blant annet ved overgangen fra skole til arbeidsliv. Resultatene viser at muskel- og skjelettplager også er utbredt i ungdomstiden, og at det er betydelig flere jenter enn gutter som rapporterer om smerter i nakke, skuldre og øvre del av rygg både før og etter inngangen til arbeidslivet. Ungdom som har slike plager i skole-tiden har dessuten tre ganger så stor risiko for å rapportere om tilsvarende plager tre år senere, når de er ute i jobb. Dette mener forskerne kan være en indikasjon på at plagene tas med inn i arbeidslivet.

Gjelder også unge

20 prosent av alle arbeidstakere mellom 16 og 66 år har muskel- og skjelettplager som de mener helt eller delvis skyldes arbeidssituasjonen, ifølge tall fra Statistisk sentralbyrå. Det gjelder også arbeidstakere i alderen 16-24 år, selv om dette er plager som først og fremst er utbredt blant middel-aldrende arbeidstakere. Forskere har undret seg over at unge arbeidstakere som har vært svært kort tid i jobb, kan ha utviklet slike plager. Forklaringen kan være at plagene har vært der på forhånd. Epidemiologiske studier har vist at forhold tidlig i livet kan ha betydning for helse i voksen alder, blant annet at eksponering i barneårene kan påvirke utviklingen av muskel- og skjelett-plager. STAMI-forskerne peker på betydningen av å begynne forebyggende arbeid når det gjelder denne typen helseplager så tidlig som mulig, gjerne før de unge kommer i arbeid. Muskel- og skjelettplager koster mye, både i form av redusert livskvalitet for den enkelte og høye syke- og uførekostnader for samfunnet.

Digitalt transformert og fortsatt den samme

24 november 2025

Her kommer en kronikk fra Sigve Mathisen, seniorrådgiver og hovedverneombud i Statped. I det kontorbaserte arbeidslivet er de fysiske møtene i ferd med å forsvinne. Det er ikke en god utvikling. Vi trenger å møtes fysisk. Ikke hele tiden, men innimellom skriver Mathisen.

Verneombudets rolle og oppgaver

07 august 2025

Arbeidsmiljøloven (aml) § 6-1 slår fast at alle virksomheter skal ha verneombud. For virksomheter med færre enn 5 ansatte kan partene skriftlig avtale en annen ordning. Hva er verneombudets ansvarsområde, og hvilke oppgaver og rettigher følger med vervet? Og hva er egentlig forskjellen mellom vernetjenesten og fagforeningen?

Scroll til toppen