Seier for likestillingen

Kvinnelig SFO-leder får lik lønn som mannlige sjefer for teknisk drift i samme kommune.

Tekst: Grethe Ettung (2010)

Kvinnelig SFO-leder får lik lønn som mannlige sjefer for teknisk drift i samme kommune. 

For tre og et halvt år siden klaget SFO-leder Else Mari Nygaard sin lønnsfastsettelse inn til likestillings- og diskrimineringsombudet. Hun mente hun utførte arbeid av lik verdi som fem mannlige arbeidsledere i seksjon for regulering og teknisk drift i Fredrikstad kommune, og derfor skulle avlønnes likt som disse. I slutten av mai konkluderte Likestillings- og diskrimineringsnemda med at SFO-leder Else Mari Nygaards lønn i Fredrikstad kommune var i strid med likestillingsloven, melder Aftenbladet.no.

Presedens Likestillingsnemndas avgjørelse betyr at Fredrikstad kommune er pålagt å gi Else Mari Nygaard 321.945 kroner i årslønn. Dette tilsvarer en lønnsøkning på 25.350 kroner, sammenlignet med hennes opprinnelige lønn på 296.595 kroner. Nygaard håper saken hennes kan skape presedens slik at andre også kan få likelønn. At det ble positivt utfall i denne saken er veldig flott, og en stor seier for likestillingen og for likelønn, sier likestillings- og diskrimineringsombud Sunniva Ørstavik. - Ifølge loven handler likelønn om lik lønn for arbeid av lik verdi. Det har vi ikke hatt, og det har vi fortsatt ikke, i Norge i dag. Ofte verdsetter man ansvar for teknologi høyere enn ansvar for mennesker, noe som ofte har vært et kvinneyrke, sier Ørstavik.

Les mer her

Digitalt transformert og fortsatt den samme

24 november 2025

Her kommer en kronikk fra Sigve Mathisen, seniorrådgiver og hovedverneombud i Statped. I det kontorbaserte arbeidslivet er de fysiske møtene i ferd med å forsvinne. Det er ikke en god utvikling. Vi trenger å møtes fysisk. Ikke hele tiden, men innimellom skriver Mathisen.

Verneombudets rolle og oppgaver

07 august 2025

Arbeidsmiljøloven (aml) § 6-1 slår fast at alle virksomheter skal ha verneombud. For virksomheter med færre enn 5 ansatte kan partene skriftlig avtale en annen ordning. Hva er verneombudets ansvarsområde, og hvilke oppgaver og rettigher følger med vervet? Og hva er egentlig forskjellen mellom vernetjenesten og fagforeningen?

Scroll til toppen