Regjeringen bekjemper fattigdommen

Et av regjeringens viktigste tiltak for å bekjempe fattigdom er kvalifiserings­pro­gram­met.

Tekst: Grethe Ettung (2009) Et av regjeringens viktigste tiltak for å bekjempe fattigdom er kvalifiserings­pro­gram­met.

Hensikten med programmet er å få langtids sosialhjelpsmottakere over i arbeid. - De som deltar i kvalifiseringsprogrammet er ofte mennesker som tidligere måtte søke sosialhjelp hver måned. De kan nå heve lønn i stedet, sier arbeids- og inkluderingsminister Dag Terje Andersen, i en pressemelding.

Erfaringer fra Nittedal

NAV Nittedal ligger godt an til å oppfylle sin del av målet, nemlig 51 deltakere i kvalifiseringsprogrammet i 2008. - NAV Nittedal har gjort en imponerende jobb med kvalifiseringsprogrammet. Erfaringene fra Nittedal vil være nyttige i det videre arbeidet med NAV-reformen, sier Dag Terje Andersen. Leder for NAV Nittedal, Ellen Reinholdsen, forteller at de har øremerket to stillinger som kun jobber med kvalifiseringsprogrammet. - Det gjør at vi har fått det godt implementert i kontoret, og vi har etablert gode rutiner. I tillegg har vi hatt et sterkt fokus på brukermedvirkning, samtidig som vi har hatt et godt samarbeid med lokale arbeidsgivere og arbeidsmarkedsbedrifter.

Aktivt og arbeidsrettet

Kvalifiseringsprogrammet er aktivt og arbeidsrettet. I inntil to år deltar man på arbeidsrettede tiltak, mot en stønad på to ganger grunnbeløpet. Innfasingen av kvalifiseringsprogrammet og kvalifiseringsstønaden skjer i takt med etableringen av NAV-kontor i kommunene. Ordningen bygger på et statlig og kommunalt samvirke overfor den enkelte bruker, og er en viktig prøvestein på partnerskapet i NAV-reformen. Kvalifiseringsprogrammet ble innført fra 1. november 2007. Forvaltningen av programmet er i likhet med forvaltningen av økonomisk sosialhjelp lagt til NAV-kontoret. Det er lagt opp til at ordningen skal være landsdekkende fra 1. januar 2010.

Digitalt transformert og fortsatt den samme

24 november 2025

Her kommer en kronikk fra Sigve Mathisen, seniorrådgiver og hovedverneombud i Statped. I det kontorbaserte arbeidslivet er de fysiske møtene i ferd med å forsvinne. Det er ikke en god utvikling. Vi trenger å møtes fysisk. Ikke hele tiden, men innimellom skriver Mathisen.

Verneombudets rolle og oppgaver

07 august 2025

Arbeidsmiljøloven (aml) § 6-1 slår fast at alle virksomheter skal ha verneombud. For virksomheter med færre enn 5 ansatte kan partene skriftlig avtale en annen ordning. Hva er verneombudets ansvarsområde, og hvilke oppgaver og rettigher følger med vervet? Og hva er egentlig forskjellen mellom vernetjenesten og fagforeningen?

Scroll til toppen