Professor slår fast: Museskader eksisterer

Data- og musearbeid kan gi alvorlige arbeidsskader.

 

Tekst: Grethe Ettung (2011)

Data- og musearbeid kan gi alvorlige arbeidsskader.

Eksperter har i mange år diskutert om det virkelig er noe som heter museskader. Nå legger en svensk professor fram bevis for at museskader er reelle. Det melder Komputer for alle.

Kliniske bevis Den svenske professoren Håkan Johannson arbeider ved Belastningsskadecentrum i Umeå, som utgjør en del av det svenske Arbeidstilsynet. Etter et årelangt forskningsprosjekt har han fastslått at man kan få skader av å bruke datamus. Han går imot mange andre eksperter og forskere, som ikke har ankerkjent museskader som en arbeidsskade. Gjennom forskingen på alle slags belastningsskader har han og forskerteamet ved Umeå fått kliniske bevis for at museskader er reelle. "Jeg er helt overbevist om at data- og musearbeid kan gi alvorlige arbeidsskader. Alle resultatene våre peker på det. Det er ingenting som taler for at museskader ikke skal eksistere," sier Håkan Johansson.

Tips for å unngå museskader Fysio- og ergoterapeuter har lenge advart mot å bare bruke musa når man sitter ved datamaskinen.

Les mer her: Ergonomi på arbeidsplassen 

Digitalt transformert og fortsatt den samme

24 november 2025

Her kommer en kronikk fra Sigve Mathisen, seniorrådgiver og hovedverneombud i Statped. I det kontorbaserte arbeidslivet er de fysiske møtene i ferd med å forsvinne. Det er ikke en god utvikling. Vi trenger å møtes fysisk. Ikke hele tiden, men innimellom skriver Mathisen.

Verneombudets rolle og oppgaver

07 august 2025

Arbeidsmiljøloven (aml) § 6-1 slår fast at alle virksomheter skal ha verneombud. For virksomheter med færre enn 5 ansatte kan partene skriftlig avtale en annen ordning. Hva er verneombudets ansvarsområde, og hvilke oppgaver og rettigher følger med vervet? Og hva er egentlig forskjellen mellom vernetjenesten og fagforeningen?

Scroll til toppen