Økning i psykiske lidelser

Psykiske lidelser, hovedsaklig angst og depresjon, er årsak til ca en tredjedel av alle uførepensjoner i Norge.
(2011)
Psykiske lidelser, hovedsaklig angst og depresjon, er årsak til ca en tredjedel av alle uførepensjoner i Norge.
Forekomsten av lettere psykiske lidelser øker, spesielt blant unge menn. Deltakelse i arbeidslivet synes å ha positive effekter på arbeidstakeres mentale helse. De som blir arbeidsledige har høyere risiko for å utvikle mentale lidelser enn de som beholder arbeidet. De som kommer i arbeid etter en periode med arbeidsledighet får bedre mental helse. Dette går fram av en artikkel i Tidsskriftet for norsk psykologforening skrevet av blant andre Bjørn Lau, seniorforsker ved Arbeidsforskningsinstituttet. Artikkelen er basert på en kunnskapsoppsummering, melder idèbanken - inkluderende arbeidsliv. Angst og depresjon er ikke kroniske lidelser, de kan behandles. Er det da riktig å gi opp en så stor gruppe og gi dem uføreytelser, spør Bjørn Lau.   Les mer her

Digitalt transformert og fortsatt den samme

24 november 2025

Her kommer en kronikk fra Sigve Mathisen, seniorrådgiver og hovedverneombud i Statped. I det kontorbaserte arbeidslivet er de fysiske møtene i ferd med å forsvinne. Det er ikke en god utvikling. Vi trenger å møtes fysisk. Ikke hele tiden, men innimellom skriver Mathisen.

Verneombudets rolle og oppgaver

07 august 2025

Arbeidsmiljøloven (aml) § 6-1 slår fast at alle virksomheter skal ha verneombud. For virksomheter med færre enn 5 ansatte kan partene skriftlig avtale en annen ordning. Hva er verneombudets ansvarsområde, og hvilke oppgaver og rettigher følger med vervet? Og hva er egentlig forskjellen mellom vernetjenesten og fagforeningen?

Scroll til toppen