Nye regler for røykvarslere

Den norske godkjenningsordningen for røykvarslere er opphevet.

(2009)

Røykvarslere som introduseres for det norske markedet, er nå i samsvar med en europeisk produktstandard. De nye reglene ble innført fra 1. august 2008. Den norske godkjenningsordningen for røykvarslere er dermed opphevet. Røykvarslere som er godkjent etter den tidligere norske ordningen, kan fortsatt omsettes i henhold til den enkelte røykvarslers godkjenningsperiode. Denne ordningen gjelder fram til 2013. Forretningene har ansvar for at røykvarslerne de selger, er produsert i henhold til regelverket. Forbrukerne kan ved kjøp av nye røykvarslere kontrollere dette slik: - Dersom røykvarsleren er CE-merket med henvisning til NS-EN 14604, er den europeiske standarden fulgt. - Dersom produktet ikke er CE-merket, kan man be forretningene dokumentere at den europeiske standarden er fulgt. - Røykvarslere som er godkjent av den tidligere norske ordningen, skal være merket med "DSB 235" pluss et tre- eller firesifret nummer.

Digitalt transformert og fortsatt den samme

24 november 2025

Her kommer en kronikk fra Sigve Mathisen, seniorrådgiver og hovedverneombud i Statped. I det kontorbaserte arbeidslivet er de fysiske møtene i ferd med å forsvinne. Det er ikke en god utvikling. Vi trenger å møtes fysisk. Ikke hele tiden, men innimellom skriver Mathisen.

Verneombudets rolle og oppgaver

07 august 2025

Arbeidsmiljøloven (aml) § 6-1 slår fast at alle virksomheter skal ha verneombud. For virksomheter med færre enn 5 ansatte kan partene skriftlig avtale en annen ordning. Hva er verneombudets ansvarsområde, og hvilke oppgaver og rettigher følger med vervet? Og hva er egentlig forskjellen mellom vernetjenesten og fagforeningen?

Scroll til toppen