Mindre risiko ved skipsopphugging

FNs sjøfartsorganisasjon, IMO, har vedtatt nye og miljøvennlige regler for opphugging av skip.

Tekst: Turid Børtnes (2009)

 

FNs sjøfartsorganisasjon, IMO, har vedtatt nye og miljøvennlige regler for opphugging av skip.

Miljø- og utviklingsminister Erik Solheim og nærings- og handelsminister Sylvia Brustad sier vedtaket er et gjennombrudd for å hindre de store miljøproblemene ved skipsopphugging. Konvensjonen stiller strenge krav til miljø, sikkerhet og arbeidsmiljø. Det var Norge som fikk saken på dagsorden internasjonalt, og det er også Norge som har utarbeidet det meste av konvensjonen. Den stiller blant annet krav til skipet gjennom hele livssyklusen. Med skipet skal det følge en fullstendig innholdsliste over miljøfarlige stoffer. Opp­hugg­ingsstedet må være autorisert for å kunne gjøre dette arbeidet på en miljøforsvarlig måte. Og det må være garantier for at opphuggerne kan håndtere alle stoffene som skipet inneholder. Rundt 95 prosent av skipsopphuggingen skjer i Bangla­desh, India, Kina og Pakistan. Spesielt Bangladesh har vanskeligheter med å oppfylle de nye kravene, men opphuggingslandene skal være svært motiverte for å klare dette.

Trenger vi egentlig verneombud?

09 juli 2025

Verneombudene er ryggraden i det lokale arbeidsmiljøarbeidet – men får egentlig verneombudene den annerkjennelsen som er nødvendig? Blir de tatt på alvor? Hva må til for å styrke rollen og sikre godt partssamarbeid lokalt? Vi setter vernetjenesten på agendaen under Arendalsuka. Velkommen til paneldebatt i Samfunnsteltet torsdag 14. august kl. 14.30.

Mine forventninger til arbeidslivet

07 juli 2025

Vi har nylig hatt en ungdom på arbeidsutplassering hos oss en uke. Her er hennes tanker om generasjon z, om fremtiden og ikke minst om arbeidslivet.

Forpliktet til omsorg

26 juni 2025

I omsorgsplikten møtes arbeidslivets psykologi og jus. Seniorkonsulent Øystein Grytøyr mener omsorgsplikten er det viktigste begrepet vi har i arbeidslivet. Men hva det faktisk er, kommer an på hvem du spør. Det er ikke godt nok skriver han i denne kronikken fra HMS-magasinet 02.05.25.

Scroll til toppen