Lønnstilskudd på høring

Forslag om varig lønnstilskudd til arbeidsgivere som tar inn arbeidstakere som ellers kan ende med uføretrygd, er nå sendt ut på høring.

Tekst: Turid Børtnes (2007)

 

Forslag om varig lønnstilskudd til arbeidsgivere som tar inn arbeidstakere som ellers kan ende med uføretrygd, er nå sendt ut på høring. 

  • I første omgang skal ordningen prøves ut i Finnmark, Nord-Trøndelag, Vestfold, Akershus og Aust-Agder. Målet er å få flere i arbeid og forhindre varig uførepensjonering, sier Laila Gustavsen. I 2004 og 2005 ble det til sammen innvilget 60.000 nye uføresøknader i Norge.

Tilbake til jobb Forsøket skal omfatte personer med kroniske plager og varige helseproblemer som står i fare for å bli trygdet. Også personer som er innvilget uførepensjon, og som ønsker å prøve seg i arbeidslivet, vil få muligheten gjennom denne ordningen. Ordningen innebærer at den som skal ansettes får fast ansettelse på vanlige vilkår i hel- eller deltidsstilling. Det første året får arbeidsgiveren refundert inntil tre fjerdedeler av lønn og sosiale utgifter. I de påfølgende årene gis det inntil to tredjedelers refusjon. Tilskuddets størrelse og varighet skal vurderes til bestemte tider. Før en person kan få varig lønnstilskudd skal det være dokumentert at andre virkemidler ikke fører frem. Lønnstilskudd skal videre være vurdert før innvilgelse av uførepensjon. Ordningen kan gjøres permanent allerede fra 2008. Høringsfristen er satt til 15. februar 2007.

Digitalt transformert og fortsatt den samme

24 november 2025

Her kommer en kronikk fra Sigve Mathisen, seniorrådgiver og hovedverneombud i Statped. I det kontorbaserte arbeidslivet er de fysiske møtene i ferd med å forsvinne. Det er ikke en god utvikling. Vi trenger å møtes fysisk. Ikke hele tiden, men innimellom skriver Mathisen.

Verneombudets rolle og oppgaver

07 august 2025

Arbeidsmiljøloven (aml) § 6-1 slår fast at alle virksomheter skal ha verneombud. For virksomheter med færre enn 5 ansatte kan partene skriftlig avtale en annen ordning. Hva er verneombudets ansvarsområde, og hvilke oppgaver og rettigher følger med vervet? Og hva er egentlig forskjellen mellom vernetjenesten og fagforeningen?

Scroll til toppen