Lateks - av gammel vane

- I helsevesenet er det fortsatt lite kjent at kontakt med stoffet kan gi hudproblemer, og mange bruker hansker laget av lateks av gammel vane. Arbeidsgiverne bør derfor ta fatt i dette problemet, sier Lillian Nilsen.

Av Helge Fagerlie Nilsen (2002)

 

- I helsevesenet er det fortsatt lite kjent at kontakt med stoffet kan gi hudproblemer, og mange bruker hansker laget av lateks av gammel vane. Arbeidsgiverne bør derfor ta fatt i dette problemet, sier Lillian Nilsen.

Hun er utdannet sykepleier, og har 20 år bak seg i helsevesenet. Blant annet som intensivsykepleier på lokalsykehuset. For noen år siden gikk hun over til det private næringslivet, og jobber nå som stomisykepleier i Helseservice A/S. Dette er en medisinsk faghandel, som har flesteparten av sine kunder i Nord-Norge. Selskapet ble etablert i 1985, og har 16 ansatte. Lillian Nilsen mener arbeidsgiverne ikke lenger kan bruke økonomiske argumenter mot å gå over til lateksfrie produkter.

Ingen forskjell Tidligere var lateksfrie hansker og annet forbruksmateriell en god del dyrere enn det som var laget av lateks. Forskjellen i pris er blitt redusert i takt med at etterspørselen etter lateksfritt har økt. Hennes kollega, produktkonsulent Ulf Pedersen, følger opp med at det er viktig å bruke forskjellige typer hansker til ulike arbeidsoppgaver. Tykkelsen på hanskene, og muligheten for at disse revner hvis brukeren ikke er forsiktig, betyr mye. Dette bør ansatte på alle plan bli mer bevisste på. Til generelt stell på sykehus eller sykehjem vil vinyl i de fleste tilfellene være godt nok, mens det for eksempel til blodprøvetaking og stell av sår bør brukes lateks eller nitril, som er kjemisk fremstilt lateks.

Forskjellig praksis Vinyl er litt stivere enn lateks, og oppleves av brukerne som mindre følsomt. Lateks og nitril er helt tett over tid, mens dette ikke er tilfelle med vinyl. Dette bør også innkjøpere være bevisst på når forbruksmateriellet bestilles. Ulf Pedersen jobber mye sammen med hygienesykepleiere og innkjøpsansvarlige i flere fylkeskommuner. I disse miljøene er bevissheten om lateksplager økende, og det arrangeres blant annet kurs der dette tas opp. - Mange som får hudproblemer vet ikke at det er stor sannsynlighet for at det skyldes kontakt med lateks. Ofte er det all vaskingen som får skylden for plagene. Mange mangler rett og slett kunnskap om hva som kan gjøres for å unngå lateksallergi, og hvordan de selv kan følge opp når dette oppstår. Mange av mine tidligere kollegaer på sykehuset vet nok hva en prikktest er, men de tenker nok ikke alltid over at en slik undersøkelse vil gi en god del svar på hvilke utslag ulike stoffer kan gi, mener Lillian Nilsen.

Trenger vi egentlig verneombud?

09 juli 2025

Verneombudene er ryggraden i det lokale arbeidsmiljøarbeidet – men får egentlig verneombudene den annerkjennelsen som er nødvendig? Blir de tatt på alvor? Hva må til for å styrke rollen og sikre godt partssamarbeid lokalt? Vi setter vernetjenesten på agendaen under Arendalsuka. Velkommen til paneldebatt i Samfunnsteltet torsdag 14. august kl. 14.30.

Mine forventninger til arbeidslivet

07 juli 2025

Vi har nylig hatt en ungdom på arbeidsutplassering hos oss en uke. Her er hennes tanker om generasjon z, om fremtiden og ikke minst om arbeidslivet.

Forpliktet til omsorg

26 juni 2025

I omsorgsplikten møtes arbeidslivets psykologi og jus. Seniorkonsulent Øystein Grytøyr mener omsorgsplikten er det viktigste begrepet vi har i arbeidslivet. Men hva det faktisk er, kommer an på hvem du spør. Det er ikke godt nok skriver han i denne kronikken fra HMS-magasinet 02.05.25.

Scroll til toppen