Kortere arbeidstid gir overskudd

Mer tid til familien og fysiske aktiviteter har positiv effekt på folks helse, og bidrar til at seniorer utsetter pensjo­nerings­tidspunktet.
Tekst: Grethe Ettung (2009)
Mer tid til familien og fysiske aktiviteter har positiv effekt på folks helse, og bidrar til at seniorer utsetter pensjo­nerings­tidspunktet.
I Vegvesenet, Skatteetaten, Fylkesmennene og blant prester i Bispedømmene, har et utvalg ansatte som var 62 år eller eldre i 2007, fått tilbud om 20 prosent redusert arbeidstid med full lønnskompensasjon. Fornyings- og administrasjonsdepartementet vil undersøke om redusert arbeidstid fører til at seniorer utsetter pensjoneringstidspunktet. - Forsøksdeltakerne forteller om mer overskudd på jobb og i fritiden. På sikt håper vi at dette vil føre til at folk står lenger i jobb, sier fornyingsminister Heidi Grande Røys. Econ Põyry som gjennomfører analysen, fant også at forsøksdeltakerne i gjennomsnitt utsetter pensjoneringstidspunktet. Men det er først etter at forsøket avsluttes den 31. juli i år, at det kan gis en endelig vurdering av effektene av tiltaket.

Trim og familie prioriteres

Nærmere to tredjedeler av forsøksdeltakerne foretrekker å ta fri en fast dag hver uke, som regel fredag eller mandag. Rundt 10 prosent velger fleksibelt uttak. Det viser seg at få har tatt 6 timers dag. Andelen er en del høyere blant kvinnene, men den er likevel lav, rundt 8 prosent. Prestene skiller seg spesielt ut fra de ansatte i de andre etatene, noe som kan ha sammenheng med at de har en betydelig annerledes arbeidssituasjon. Prestene velger enten å ta fri èn fast dag hver uke, fleksibelt uttak, lenger ferie eller fri hver femte uke. Fri en fast dag hver uke er det vanligste i de tre andre etatene. To tredjedeler av de ansatte benytter den økte fritiden til fysiske aktiviteter som turgåing og trimming. Det å være sammen med familien er også viktig, ikke minst blant prestene. Rundt en tredjedel svarer at de vil benytte fritiden til "å slappe av".

Digitalt transformert og fortsatt den samme

24 november 2025

Her kommer en kronikk fra Sigve Mathisen, seniorrådgiver og hovedverneombud i Statped. I det kontorbaserte arbeidslivet er de fysiske møtene i ferd med å forsvinne. Det er ikke en god utvikling. Vi trenger å møtes fysisk. Ikke hele tiden, men innimellom skriver Mathisen.

Verneombudets rolle og oppgaver

07 august 2025

Arbeidsmiljøloven (aml) § 6-1 slår fast at alle virksomheter skal ha verneombud. For virksomheter med færre enn 5 ansatte kan partene skriftlig avtale en annen ordning. Hva er verneombudets ansvarsområde, og hvilke oppgaver og rettigher følger med vervet? Og hva er egentlig forskjellen mellom vernetjenesten og fagforeningen?

Scroll til toppen