Ikke verst å være snekker

Advokater, snekkere og tømrere trives godt i jobben.
Tekst: Grethe Ettung (2008)
Advokater, snekkere og tømrere trives godt i jobben. 
Dette er yrkesgrupper som i stor grad selv kan være med på å styre egen arbeidssituasjon, arbeidstempo og delta i beslutningsprosesser som er viktige for eget arbeid. - Vi vet at følelsen av kontroll over egen situasjon gir de ansatte det nødvendige handlingsrommet til å løse utfordringene de står overfor, melder seniorrådgiver Trine Eiken ved Nasjonal overvåking av arbeidsmiljø og -helse (NOA). NOA står bak rapportene som er basert på Statistisk sentralbyrås levekårsundersøkelse om arbeidsmiljø. Når det gjelder psykososiale arbeidsforhold, opplever norske yrkesaktive i større grad enn tidligere å få tilbakemeldinger fra sine overordnede, og flere rapporterer om gode muligheter for å videreutvikle seg rent faglig. Kjemiske og fysiske helseproblemer Kjemiske og fysiske påvirkninger i arbeidsmiljøet er redusert de siste årene. Andelen som er utsatt for støv, gass og damp i arbeidssituasjonen, er halvert fra 1989 til 2006. Det har også vært en nedgang i andelen som arbeider under vanskelige lysforhold, sterk støy og varme. I 2006 rapporterte 28 prosent av de yrkesaktive om dårlig inneklima det meste av arbeidsdagen, mot 34 prosent i 2000. Manuelle, mannsdominerte yrker innefor bygg- og anleggssektoren, på verksteder og i industrien ligger på toppen når det gjelder totalbelastning av kjemiske, fysiske og ergonomiske miljøfaktorer. De psykososiale arbeidsmiljøbelastningene fordeler seg jevnere mellom yrkesgruppene, men forekommer oftest innenfor kvinnedominerte yrker i helsevesenet og tjenesteytende sektor. De tre yrkesgruppene som er mest belastet når alle typer sees under ett, er renholdere, servicepersonell i hotell-, restaurant- og frisørfag, og kokker og kjøkkenassistenter. Helseplagene gjelder særlig muskel- og skjelettsmerter.

Digitalt transformert og fortsatt den samme

24 november 2025

Her kommer en kronikk fra Sigve Mathisen, seniorrådgiver og hovedverneombud i Statped. I det kontorbaserte arbeidslivet er de fysiske møtene i ferd med å forsvinne. Det er ikke en god utvikling. Vi trenger å møtes fysisk. Ikke hele tiden, men innimellom skriver Mathisen.

Verneombudets rolle og oppgaver

07 august 2025

Arbeidsmiljøloven (aml) § 6-1 slår fast at alle virksomheter skal ha verneombud. For virksomheter med færre enn 5 ansatte kan partene skriftlig avtale en annen ordning. Hva er verneombudets ansvarsområde, og hvilke oppgaver og rettigher følger med vervet? Og hva er egentlig forskjellen mellom vernetjenesten og fagforeningen?

Scroll til toppen