- Gledelig utvikling i språkopplæringen

Resultatene fra norskprøvene for innvandrere viser en økning i antall deltakere som består skriftlige prøver.

Tekst: Grethe Ettung (2009) Resultatene fra norskprøvene for innvandrere viser en økning i antall deltakere som består skriftlige prøver.

På laveste nivå økte andelen som besto, med fem prosent fra 2007 til 2008, melder Vox.no. Nye tall fra prøvene som ble avholdt i februar 2009, viser at denne positive trenden fra fjoråret fortsetter. - Systematisk kvalitetsarbeid på feltet ser ut til å gi resultater, sier avdelingsdirektør i Vox, Bjørg Ilebekk. Norskprøvene består av en skriftlig og en muntlig prøve. Prøvene tas uavhengig av hverandre og blir vurdert hver for seg. Den skriftlige prøven inneholder lytteprøve, leseprøve og skriveprøve. En kandidat må ha bestått alle delprøvene for å bestå hele prøven. Den muntlige prøven inneholder individuell fremstilling og samtale med en annen kandidat. Vox arbeider for den faglige og pedagogiske utviklingen av opplæringen i norsk og samfunnskunnskap for voksne innvandrere.

Digitalt transformert og fortsatt den samme

24 november 2025

Her kommer en kronikk fra Sigve Mathisen, seniorrådgiver og hovedverneombud i Statped. I det kontorbaserte arbeidslivet er de fysiske møtene i ferd med å forsvinne. Det er ikke en god utvikling. Vi trenger å møtes fysisk. Ikke hele tiden, men innimellom skriver Mathisen.

Verneombudets rolle og oppgaver

07 august 2025

Arbeidsmiljøloven (aml) § 6-1 slår fast at alle virksomheter skal ha verneombud. For virksomheter med færre enn 5 ansatte kan partene skriftlig avtale en annen ordning. Hva er verneombudets ansvarsområde, og hvilke oppgaver og rettigher følger med vervet? Og hva er egentlig forskjellen mellom vernetjenesten og fagforeningen?

Scroll til toppen