En halv million jobber i IA-bedrifter

Mer enn 450.000 arbeidstakere jobber i virksomheter som har inngått avtale om et mer inkluderende arbeidsliv (IA-virksomheter). Det betyr nesten 24 prosent av den samlede arbeidsstyrken her i landet.

Tekst: Turid Børtnes (2003)

 

Mer enn 450.000 arbeidstakere jobber i virksomheter som har inngått avtale om et mer inkluderende arbeidsliv (IA-virksomheter). Det betyr nesten 24 prosent av den samlede arbeidsstyrken her i landet.
Det er nå inngått 1852 IA-avtaler i alt. Nordland er fylket med flest avtaler, men det betyr ikke at de ligger på topp når det gjelder antall sysselsatte med avtale eller andel av den samlede arbeidsstyrken. Vest-Agder har snart 40 prosent av sine ansatte i virksomheter med avtale, opplyser prosjektdirektør Tone Mørk i Rikstrygdeverket. Troms ligger på en god annenplass med nesten 37 prosent. Lavest ligger Akershus, Hordaland og Oslo med bare fra vel 14 prosent til ca 18 prosent av arbeidstakerne i virksomheter som omfattes av IA-avtalen. Intensjonsavtalen om et mer inkluderende arbeidsliv har tre hovedmål. Det ene er å redusere sykefraværet med 20 prosent. Dessuten skal den arbeide for å få flere med redusert arbeidsevne i arbeid og øke den reelle pensjonsalderen. Avtalen ble inngått mellom myndighetene og partene i arbeidslivet høsten 2001 og gjelder i fire år

Digitalt transformert og fortsatt den samme

24 november 2025

Her kommer en kronikk fra Sigve Mathisen, seniorrådgiver og hovedverneombud i Statped. I det kontorbaserte arbeidslivet er de fysiske møtene i ferd med å forsvinne. Det er ikke en god utvikling. Vi trenger å møtes fysisk. Ikke hele tiden, men innimellom skriver Mathisen.

Verneombudets rolle og oppgaver

07 august 2025

Arbeidsmiljøloven (aml) § 6-1 slår fast at alle virksomheter skal ha verneombud. For virksomheter med færre enn 5 ansatte kan partene skriftlig avtale en annen ordning. Hva er verneombudets ansvarsområde, og hvilke oppgaver og rettigher følger med vervet? Og hva er egentlig forskjellen mellom vernetjenesten og fagforeningen?

Scroll til toppen