Dette er prosjektet "Et mer inkluderende arbeidsliv"

Den 3. oktober 2001 inngikk sosialministeren og arbeids- og administrasjonsministeren, på vegne av regjeringen, en intensjonsavtale om et mer inkluderende arbeidsliv.

(2003)

Den 3. oktober 2001 inngikk sosialministeren og arbeids- og administrasjonsministeren, på vegne av regjeringen, en intensjonsavtale om et mer inkluderende arbeidsliv.
Avtalen er inngått ut fra en felles erkjennelse. Erkjennelsen er enkel: "Den negative utviklingen av sykefravær og uførepensjon kan ikke fortsette. Det er behov for nye grep for å snu utviklingen." Avtalen ble gjort med partene i arbeidslivet - det vil si LO, NHO, YS, HSH, KS, staten ved AAD og Akademikerne. Avtalen ble inngått for en prøveperiode på vel fire år, fra oktober 2001 til desember 2001. I etterkant har 20 andre organisasjoner sluttet seg til avtalen. Målet med avtalen er at sykefraværet skal reduseres med minst 20 prosent, at flere med redusert arbeidsevne skal komme i jobb og at den reelle pensjoneringsalderen skal øke, ikke gå ned, innenfor avtaleperioden som går ut 2005. Avtalen skal evalueres høsten 2003. Avtalens utgangspunkt er Sandman-utvalgets innstilling. Innstillingen ser blant annet arbeidsplassen som den viktigste arenaen for arbeidet med å få sykefraværet i Norge ned.

Verneombudets rolle og oppgaver

07 august 2025

Arbeidsmiljøloven (aml) § 6-1 slår fast at alle virksomheter skal ha verneombud. For virksomheter med færre enn 5 ansatte kan partene skriftlig avtale en annen ordning. Hva er verneombudets ansvarsområde, og hvilke oppgaver og rettigher følger med vervet? Og hva er egentlig forskjellen mellom vernetjenesten og fagforeningen?

Trenger vi egentlig verneombud?

09 juli 2025

Verneombudene er ryggraden i det lokale arbeidsmiljøarbeidet – men får egentlig verneombudene den annerkjennelsen som er nødvendig? Blir de tatt på alvor? Hva må til for å styrke rollen og sikre godt partssamarbeid lokalt? Vi setter vernetjenesten på agendaen under Arendalsuka. Velkommen til paneldebatt i Samfunnsteltet torsdag 14. august kl. 14.30.

Mine forventninger til arbeidslivet

07 juli 2025

Vi har nylig hatt en ungdom på arbeidsutplassering hos oss en uke. Her er hennes tanker om generasjon z, om fremtiden og ikke minst om arbeidslivet.

Scroll til toppen