Dagens godbiter

Vi er midt inne i lønnsoppgjøret, og lørdag 6. april hadde Aftenposten en bred gjennomgang av streikefaren og hvilke grupper som rammes.

(2002)

Vi er midt inne i lønnsoppgjøret, og lørdag 6. april hadde Aftenposten en bred gjennomgang av streikefaren og hvilke grupper som rammes. Sykepleierene har nylig avsluttet en streik, og kan naturligvis komme i samme situasjon igjen. Her er det i tilfelle pasientene som rammes. Hvis førskolelærerne legger ned arbeidet, er det småbarnsforeldre som møter problemer. Og det er selvfølgelig alvorlig når pasienter og småbarnsforeldre får merke konsekvensene av fagbevegelsens demokratiske rett til å bruke streikevåpenet. NRK-journalistene er også streikeutsatt, men denne gang vil ikke svarte skjermer ramme de som ønsker å følge fotball-VM. NRK har i år svært begrensede rettigheter til å sende VM-kampene. Derimot er det mulig at prinsessebryllupet 24. mai blir svartsladdet. Vi kan kanskje tenke oss større katastrofer her i verden, og når Aftenposten omtaler den mulige NRK-streiken, får vi følgende svar på hvem som rammes: "Alle som ikke klarer seg med TV2". Skal vi ta sjansen på å tippe at NRK-oppgjøret kommer til å forløpe ganske så fredelig i år? Vi har for øvrig en følelse av at den gruppen som får desidert sterkest arbeidspress i vårens forbundsvise lønnsoppgjør, blir meklerkorpset til Reidar Webster. De må belage seg på lange nattevakter og mange "ingen kommentar"- kommentarer til trøtte ludo- og yatzy-spillende journalister, som alltid skal ha siste nytt - uansett hvor nyhetsfattig situasjonen er. Tenk om riksmeklingsmannens stab gikk til streik på grunn av ubekvem arbeidstid. Hvem vil da bli rammet?

Digitalt transformert og fortsatt den samme

24 november 2025

Her kommer en kronikk fra Sigve Mathisen, seniorrådgiver og hovedverneombud i Statped. I det kontorbaserte arbeidslivet er de fysiske møtene i ferd med å forsvinne. Det er ikke en god utvikling. Vi trenger å møtes fysisk. Ikke hele tiden, men innimellom skriver Mathisen.

Verneombudets rolle og oppgaver

07 august 2025

Arbeidsmiljøloven (aml) § 6-1 slår fast at alle virksomheter skal ha verneombud. For virksomheter med færre enn 5 ansatte kan partene skriftlig avtale en annen ordning. Hva er verneombudets ansvarsområde, og hvilke oppgaver og rettigher følger med vervet? Og hva er egentlig forskjellen mellom vernetjenesten og fagforeningen?

Scroll til toppen